Західний квітковий трипс – новий колорадський жук?

2Віднедавна на території України почали виявляти поодинокі особини шкідника, який має назву західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Це новий для України багатоїдний шкідник, який пошкоджує більше 250 видів рослин з понад 60 ботанічних родин. Його вже помічено в закритому ґрунті у Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській та Тернопільській областях. У зв’язку із збільшенням імпорту овочевих, квіткових і декоративних культур, збільшується загроза подальшого занесення цього карантинного шкідника, який протягом останніх років неодноразово виявлявся в імпортній квітковій продукції.
Личинки квіткового трипсу та дорослі особини живляться на плодових культурах (абрикосі, персику, сливі, нектарині тощо), овочевих (огірках, помідорах, перці), а також на квіткових (хризантемах, герберах, гладіолусах, гвоздиках, трояндах і сенполіях ). У Південній Європі цей шкідник уражує багато польових культур, включаючи полуницю, виноград і артишок. Західний квітковий трипс широко розповсюджений в Америці і зустрічається у таких країнах Європи, як Італія, Іспанія, Англія, Німеччина, Чехія, Румунія, Польща, Угорщина, де суттєво впливає на комерційне вирощування рослин, безпосередньо скорочуючи урожай. Деякі культури, включаючи зрізані квіти, полуниці, перець і огірки, при ураженні їх трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність.
Ознаки зараження трипсом широко коливаються в залежності від рослин, які він атакує. На трояндах чи герберах з червоними квітами, або на темних квітах сенполій, ураження проявляються як білий наліт. Значне ушкодження призводить до деформації зародків, якщо зараження відбувається перед початком цвітіння. У перцю і огірків спостерігаються серйозні порушення під час дозрівання. На листі утворюється сріблястий наліт, листок деформується, в місцях живлення утворюються плями та шрами. Яйця, відкладені в тканини пелюсток, спричиняють ефект гусячої шкіри на квітах типу орхідей, а яйцекладка на чутливих плодах типу винограду приводить до розтріскування шкірки плоду і наступного його ураження грибами.
Розповсюджується трипс у всіх стадіях розвитку при переве¬зенні заселених яйцями чи личинками квітів, овочів, розсади та іншого садивного матеріалу або в ґрунті вазонних культур, торфі. Таким пасивним способом трипс долає значні відстані між континентами і країнами. Розповсюдження шкідника можливе також з пакувальним матеріалом плодоовочевої та квіткової продукції (ящики, коробки, картон, папір, тирса), з транспортними засобами.
На невеликі відстані імаго трипса може переноситись з одягом, взуттям робітників, які працюють в теплицях, або при збиранні, па¬куванні і реалізації зараженої продукції. Із зрізаною або горщико¬вою продукцією, потрапляючи в кімнатні умови, шкідник здатний переходити на інші кімнатні рослини.
Безконтрольна діяльність приватних торгових фірм, які закупляють продукцію в маловідомих в карантинному відношенні регіонах, забезпечують виключні умови для завезення і розповсюдження цього небезпечного карантинного шкідника.
Державною фітосанітарною інспекцією здійснюється фітосанітарний контроль приватних і державних тепличних господарств, куди завозиться імпортна розсада овочів, квітів та інший садивний матеріал. З карантинних заходів головним є фітосанітарний контроль імпортного зрізу квітів та горщикових культур, як основних розповсюджувачів шкідника. Для виявлення західного квіткового трипса існує чимало методів огляду. Та виявлення і облік чисельності західного квіткового трипса ускладнюється через його малі розміри і прихований спосіб життя. Щоб зменшити ризик розповсюдження таких карантинних організмів, об’єкти регулювання повинні переміщуватись територією України за наявності карантинних сертифікатів, які видаються Державною фітосанітарною інспекцією після проведення фітосанітарних процедур (стаття 29 Закону України „Про карантин рослин”). У цьому також може допомогти і пильність широкого загалу. Адже усі ми зацікавлена в нерозповсюдженні нового „колорадського жука”.

Костянтин САЄНКО,
Державний фітосанітарний інспектор

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.