Які зміни очікують українців із січня 2019 року?

зміниЗ 1 січня 2019 року в Україні відбудуться зміни в земельних відносинах, підвищаться зарплати, а також розпочнеться монетизація субсидій. Ці зміни є надзвичайно довгоочікуваним, оскільки регулюють низку питань, які тривалий час залишалися невирішеними в законодавстві.

Однак це не єдині нововведення, які вплинуть на життя українців, адже з початку року МЗС запроваджує е-візи для громадян 52 країн, куплені ліки можна буде повертати, а деяким категоріям населення перерахують пенсії.

Монетизація субсидій

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про надання житлових субсидій населенню у грошовій формі.

Правила призначення допомоги у сплаті комунальних платежів залишаються незмінними. Змінюється лише алгоритм її виплати, передає «Урядовий портал».

Монетизація відбуватиметься у три етапи. Вже з 1 січня 2019 року участь у монетизації пільг і субсидій братимуть ті сім’ї, які звернуться по допомогу вперше. Субсидія від держави надходитиме на їхній персональний обліковий запис в «Ощадбанку». Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та відразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.

Тим сім’ям, які беруть участь у монетизації, не потрібно буде щомісяця сплачувати свій обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через «Ощадбанк» сплачуватиме частину комуналки, в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть іншу частину рахунка.

Скажімо, домогосподарству виділено субсидію на газ, воду, електроенергію в загальному розмірі 1500 гривень, а сума всіх комунальних платежів становить 2000 грн. 1500 субсидійних гривень «Ощадбанк» перерахує надавачам послуг та поінформує сім’ю субсидіанта про те, що йому залишилося доплатити за комуналку 500 грн.

З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, у тому числі користується допомогою в літній період. А з 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, отримуватиме за результатами опалювального сезону готівкою все, що було заощаджено.

Зміни в земельному законодавстві

1 січня 2019 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

Керівник Львівської юстиції Тарас Грень розповів, що одним із цікавих нововведень є те, що, згідно із законом, власники земельних ділянок усіх форм власності, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть обмінюватися такими земельними ділянками для оптимізації використання землі та формування цілісних земельних масивів.

Обмін (міна) земельної ділянки державної або комунальної власності, розташованої у масиві земель сільськогосподарського призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану в цьому ж масиві, відбувається лише в разі, якщо обидві земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більш як 10 відсотків.

Тарас Грень наголошує: важливим є те, що, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив права власності на земельну ділянку, його вважають таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Таку невитребувану земельну частку (пай) після формування її в земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі потреби формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передають у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

При цьому варто звернути увагу, що в разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини за позовом власника невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємця суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення.

У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель). Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), заборонено передавати її у приватну власність (окрім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

Із цими та іншими моментами змін у земельному законодавстві відповідно до нового закону від 10.07.18 р. №2498-VIII можна ознайомитися тут.

Повернення ліків

З 1 січня 2019 року до аптечних закладів України можна буде повертати придбані лікарські засоби. Про це заявила журналістам у Києві в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. Коли аптека отримуватиме повернені ліки, вона має перевірити, чи не були вони відкриті, що вони не були використані, що не була пошкоджена упаковка. Тоді це не несе жодної загрози і ліки можуть бути повернуто.

Контролюватиме процес повернення Держлікслужба. Цій установі надали більше повноважень щодо інспекції. Регіональні відділення Держлікслужби будуть інспектувати аптечні заклади.

Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню), затверджено постановою Кабінету міністрів України від 19.03.1994 р. №172. Серед них: продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни, деякі непродовольчі товари, у тому числі парфумерно-косметичні вироби, дитячі іграшки м’які, апарати для гоління, тканини, білизна постільна, панчішно-шкарпеткові вироби, аудіо- та відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом, ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо.

Зміни на енергоринку

У зв’язку з новим Законом «Про ринок електричної енергії» замість обленерго з 1 січня 2019 року енергопослуги клієнтам в Україні надаватимуть дві різні компанії: оператор системи розподілу і компанія-постачальник. Про це генеральний директор ДТЕК Мережі Іван Гелюх розповів на зустрічі з журналістами, присвяченій початку реформи ринку електроенергії в Україні. Кожна з компаній буде зосереджена на своїх конкретних завданнях, завдяки чому клієнт отримає вищий рівень сервісу і нові можливості при наданні послуг електропостачання.

Нова модель ринку електроенергії вже діє в більшості європейських країн. Згідно з нею є оператор системи розподілу (ОСР) та компанії-постачальники. ОСР відповідає за якість і надійність електромереж, управляє власне системою розподілу, експлуатує і ремонтує мережі, з підстанціями і лініями електропостачання,  приєднує споживачів до мережі, встановлює лічильники.

В умовах нового ринку основне завдання ОСР – забезпечити більшу надійність мереж й електропостачання для споживачів. До цієї компанії можна звертатися з питань встановлення лічильників, нових підключень до мереж, ремонту і відновленню ліній електропостачання та супутньої інфраструктури.

Реформа медицини

Із 1 січня 2019 року всі заклади первинної ланки медичної допомоги мають переукласти договори з Національною службою здоров’я. Україна перейде на нову модель фінансування – гроші йдуть за пацієнтом. Тобто служба здоров’я платитиме за фактично надані послуги конкретному пацієнтові.

До червня 2019 року включно всі комунальні медичні заклади, де працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, отримуватимуть оплати за договором з Національною службою здоров’я за пацієнтів, які не підписали декларації та проживають на території обслуговування медичного закладу. Але навіть після цього пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря або перебувають у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар повинен надати безоплатно медичну допомогу в невідкладному стані, пояснили в МОЗ.

Е-візи для в’їзду в Україну

Міністерство закордонних справ України з 1 січня 2019 року запроваджує оформлення електронних віз для в’їзду в Україну для громадян 52 держав. «З 1 січня 2019 року МЗС здійснюватиме централізоване оформлення віз в електронному вигляді (е-віза) іноземцям 52 держав світу за розширеним переліком підстав в’їзду в Україну», – повідомила прес-служба МЗС.

Цей перелік включає поїздки з діловою, приватною, туристичною метою, а також для лікування, провадження діяльності у сфері культури, науки, освіти, спорту та для представників іноземних ЗМІ, щоб виконувати службові обов’язки.

До переліку країн, громадяни яких можуть оформити е-візи для в’їзду в Україну, входять Австралія, Багамські Острови, Барбадос, Бахрейн, Беліз, Болівія, Бутан, Вануату, Гаїті, Гватемала, Гондурас, Гренада, Домініка, Домінікана, Еквадор, Індонезія, Камбоджа, Кірібаті, КНР, Колумбія, Коста-Рика, Кувейт, Лаос, Маврикій, Малайзія, Мальдіви, Мексика, Маршаллові Острови, Мікронезія, М’янма, Науру, Непал, Нікарагуа, Нова Зеландія, Оман, Палау, Перу, Сальвадор, Самоа, Саудівська Аравія, Сейшельські Острови, Сент-Вінсент і Гренадини, Сент-Люсія, Сінгапур, Соломонові Острови, Суринам, Таїланд, Тімор-Лешті, Тринідад і Тобаго, Тувалу, Фіджі, Ямайка.

Перевірка сертифікатів у пунктах пропуску

Прикордонники під час оформлення громадян, що перетинають кордон України автомобілями української реєстрації, на місці перевірятимуть страхові сертифікати «зелена карта». Про це повідомляє прес-центр Державної прикордонної служби України. Упродовж січня планують забезпечити автоматизовану перевірку сертифікатів у всіх пунктах пропуску.

Якщо в базі даних страхового бюро прикордонники не виявлять інформації про укладення відповідного договору, то автомобіль не пропускатимуть через кордон. Адже транспортним засобам без зазначеного поліса в’їзд до країн міжнародної системи страхування «зелена карта» заборонено чинним законодавством.

Крім того, невідповідність номера авто в базі Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) і зазначеного в сертифікаті також дає підстави вважати поліс «зелена карта» підробленим.

Прикордонники нагадали, що за підроблені страхові поліси загрожує штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів або обмеження волі на строк до 2 років.

Вартість посилок в «Укрпошті»

З початку року «Укрпошта» змінить тарифи. Підприємство скасовує доплату за доставку посилок у села, економія за кожне відправлення для клієнтів становитиме 12 гривень, а вартість не залежатиме від місця відправлення чи отримання посилки. «Укрпошта» для посилок не рахує об’ємну вагу, лише фізичну, та з початку року спрощує параметри відправлень.

З 1 січня для «Експрес» та «Стандарт» матимуть єдиний розмір найбільшої сторони відправлення – до 70 см. До 31 грудня 2018 року для «Експрес» проміжний розмір становив 35 см, для «Стандарт» – 50 см. При цьому найдешевша доставка «Укрпошти» «Стандарт» стане ще доступнішою – з початку року буде зменшено оціночну вартість із 1,2% (не менше 3 грн) до 1% (не менше 1 грн).

Водночас з 1 січня 2019 року розпочнеться другий етап підвищення тарифів на пересилання відправлень. Двоетапне підвищення тарифів на послуги поштового зв’язку у 2018-2019 роках Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), затвердила в серпні 2018 року.

Другий етап підвищення тарифів розпочнеться з 1 січня 2019 року. Зокрема, тариф на пересилання письмової кореспонденції (непріоритетний лист вагою до 50 г) збільшиться порівняно з першим етапом на 1 грн, а на посилки без оголошеної цінності (в рамках послуги «Укрпошта Стандарт», масою до 10 кг в межах України) – на 2,4 грн (з ПДВ).

Тарифи на пересилання відправлень вагою більше ніж 10 кг у рамках послуги «Укрпошта Стандарт», зокрема на пересилання відправлень вагою від 10 до 15 кг у межах області, становитиме 45 грн (з ПДВ), в межах України – 51 грн (з ПДВ).

Тарифи на пересилання міжнародної кореспонденції та міжнародних посилок, а також тарифи на додаткові послуги при пересиланні відправлень «Укрпошта Стандарт» не змінюються.

Реєстрація безробітних

З нового року, згідно з новим «Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», в Держслужбі зайнятості запровадять інститут кар’єрного радника. За ним облік осіб проводитиме центр зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування таких осіб.

Для того, щоб стати на облік, зазначені особи повинні: пред’явити паспорт громадянина України (або посвідку на постійне проживання, або посвідчення біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист); довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; повідомити про освіту, досвід роботи, зайнятість або перебування у трудових відносинах.

Далі кар’єрний радник забезпечуватиме супровід громадянина, що реєструється як безробітний, та сприятиме в пошуку роботи, плануванні кар’єри – надаватиме консультації щодо працевлаштування та можливості професійної підготовки, перепідготовки тощо.

Зарплати викладачів

Кабінет Міністрів ухвалив постанову, згідно з якою з 1 січня 2019 року зарплата науково-педагогічних працівників зросте на 20%. Про це повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки України у вівторок, 18 грудня. Голова відомства Лілія Гриневич зазначила, що за останні два роки було підвищено зарплати освітянам – учителям та вихователям у дитсадках, проте жодне з цих підвищень не стосувалося викладачів – науково-педагогічних працівників, які працюють в університетах. Цього року саме їхня заробітна плата зросте найбільше – на 20%. Крім того, зарплати інших педагогічних працівників, як й інших бюджетників, збільшаться на 9%.

Сертифікація вчителів

2019 року стартує пілотний проект сертифікації педагогів, у якому зможуть узяти участь 1 тис. вчителів початкових класів. Однією з основних засад сертифікації є добровільність. Відповідне Положення «Про сертифікацію педагогічних працівників» затвердив уряд.

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

«Через механізм сертифікації ми хочемо віднайти тих найкращих провідників Нової української школи, агентів змін, що готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання. Реалізувати таку мету можна лише за умови добровільності процесу, тому ми ретельно стежитимемо за дотриманням цього принципу. 2019-го ми обмежили кількість учасників до 1 тис. осіб, а також поширили це лише на одну категорію педагогів – учителів початкових класів. Пілотування сертифікації також продовжиться у 2020-2021 роках, я сподіваюся, що в наступні роки ми зможемо розширити і кількість можливих учасників, і категорії вчителів, які зможуть брати участь у сертифікації. Процедура непроста, але кожен, хто її пройде, отримає відповідний сертифікат, зможе зарахувати успішне проходження сертифікації замість атестації з підвищенням на 1 кваліфікаційну категорію та отримати 20% надбавку до заробітної плати», – розповіла міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Єдина обов’язкова вимога до вчителів, що не змінюватиметься впродовж пілотування, – наявність стажу роботи не менше ніж 2 роки.

Зареєструватися на сертифікацію можна буде на сайті Українського центру оцінювання якості освіти з 15 січня до 1 лютого 2019 року включно.

Зарплата й перерахунок пенсій

Державний бюджет 2019 року передбачає, що мінімальний розмір заробітної плати з 1 січня буде 4173 гривні. Це на 12% більше від нинішніх 3700 гривень. Відповідно, в усіх, у кого заробітну плату вираховують з прив’язкою до «мінімалки», зросте дохід.

Водночас перерахунок пенсій з 1 січня 2019 року стосуватиметься приблизно двох мільйонів осіб, які досягли 65-річного віку. Про це заявила директор департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду (ПФ) України Олена Охріменко. Проводитимуть перерахунок пенсії особам, які досягли 65 років і мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, а жінки – 30 років. За її словами, законодавством передбачено, що розмір пенсії для таких осіб не може бути нижчим, аніж 40% мінімальної зарплати. Оскільки показник мінімальної заробітної плати збільшується з 1 січня до 4173, а для всіх пенсіонерів мінімальна пенсія нині становить 1497 грн, то для цієї категорії людей буде перерахунок і розмір пенсії збільшиться на 172 грн. Близько двох мільйонів осіб мають право на такий перерахунок.

Найбільший перерахунок пенсій, який стосуватиметься близько 11 мільйонів громадян, відбудеться з 1 березня наступного року. Це буде осучаснення пенсій за новими розмірами заробітних плат.

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.