Смілянський лікар розповів ситуацію в місті із захворюваності на рак молочної залози

6b19b323-e8d1-48cd-b398-1baf699a1ffcРак молочної залози (РМЗ) належить до найпоширеніших новоутворень в Україні і нашому місті і посідає перше місце (18%) в структурі онкологічної захворюваності серед жінок. Біля 14% жінок помирають протягом першого року після встановлення діагнозу, перед усім внаслідок занедбаності хвороби. В місті Сміла захворюваність на рак молочної залози має тенденцію до постійного зростання. На сьогоднішній день на обліку перебуває 322 особи. Протягом 2017 року на облік взято 20 осіб, з них 7 при профогляді. З 1-2 стадією – 10, з 3 – 5, з 4 – 5 осіб. Ризик захворіти на РМЗ має кожна 9-10 жінка України. Встановлені чотири основні групи факторів ризику розвитку РМЗ.

Перша група: наявність у жінки раку однієї з молочних залоз або наявність раку молочної залози в анамнезі у близьких родичів (мати або рідна сестра) –ризик розвитку цієї патології у таких жінок в два рази вищий за пересічний, особливо, якщо родички захворіли в передменопаузі або рак був двостороннім.

Друга група: дисгормональні гіперплазії, особливо фібрознокістозні .

Третя група: порушення менструальної функції – ризик РМЗ збільшується з тривалим періодом менструації (ранній або пізній початок менструацій, рання або пізня менопауза).

Четверта група: репродуктивні фактори. Відносний ризик РМЗ вищий у жінок, які вперше завагітніли у віці 28-30 років і старше. У тих жінок, що не народжували, ризик вдвічі вищий ніж у жінок, які народжували. Безплідні жінки мають ризик вищий, ніж ті, що народжували. Також несприятливими факторами є: наявність викидня, абортів, народження першої дитини вагою понад 4 кг, багато молока при годуванні.

Жінки, які мають 3-4 будь-яких основних встановлених чинників ризику, відносяться до груп високого ризику.

Існують і інші фактори ризику, хоча їх вплив переконливо не доведений, а саме:

  • екзогенні гормони (використання комбінованих естроген – прогестеронових пероральних контрацептивів з раннього віку протягом багатьох років);
  • порушення статевого життя (початок статевого життя після 25 років, відсутність статевого задоволення, нерегулярне статеве життя, часті його перерви і тривале вдівство, особливо у віці 25-50 років);
  • жирна і висококалорійна їжа, надлишок маси тіла;
  • тютюнопаління та регулярне споживання алкоголю.

Своєчасна діагностика РМЗ на початкових стадіях, яка попереджає розвиток розповсюджених і занедбаних процесів, є основним елементом вторинної профілактики і можлива тільки в результаті масового обстеження жіночого населення.

Шанси на успіх і лікування будуть значно вищими, якщо виявити пухлину на початковому етапі її розвитку, при мінімальному розмірі. Це дає можливість досягти 5-річного виживання у 97-100% хворих. Тому раннє виявлення РМЗ – одна з головних можливостей вплинути на перебіг хвороби, ефективність її лікування та на якість життя хворої.

При виявленні ущільнень в молочній залозі, жінка повинна бути направлена на обстеження до мамолога ЧООД.

Рак молочної залози можна діагностувати з точністю до 97% при комбінації клінічних та мамографічних обстежень, при цьому позитивна мамографія не виключає цитологічного або гістологічного підтвердження.

Мамографія – це рентгенівське обстеження молочних залоз на спеціальних рентгенівських приладах – мамографах, які дозволяють отримати дуже якісне зображення всієї тканини молочної залози на рентгенівській плівці. Мамографія сьогодні найточніший метод ранньої діагностики пухлин МЗ. Метод дозволяє виявити більш ніж 90% пухлин МЗ на ранніх стадіях і завдячуючи цьому зменшити смертність на 25-30%, тому необхідно з профілактичною метою, незважаючи на те, є чи ні скарги стосовно молочних залоз, регулярно проходити скринінгові мамографічні обстеження.

Лікар онколог міської поліклініки для дорослих

Андрій Пастухов

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.