Смілянський лікар нагадує, як захистити дітей від опіків

опіки дітиНеобережне поводження з окропом – найчастіша причина дитячих опіків. 82% випадків –  це опіки, які смілянські діти отримали після контакту із окропом. Про це свідчать дані Смілянського інформаційно-аналітичного центру. Протягом 2018 року до травмпункту міської лікарні звернулося 28 осіб з опіками.  Із постраждалих – діти, віком до 1 року – 43% від усіх випадків опіків, від 1 до 4 років – 25 %, від 4 до 14 років – 18 %, від 14 років – 14 %. У травмпункті міської лікарні дітям надається лише перша медична допомога, а на лікування направляються в опікове відділення Черкас.

Смілянський лікар ортопед-травматолог, Володимир Валентинович Міщенко.

– Опіки є одним із найпоширеніших видів травм -вони займають третє місце серед усіх видів травм. Водночас, більшості випадків опіків можна запобігти, дотримуючись простих правил безпеки. Хочу розповісти про профілактику опіків, яка допоможе вберегти здоров’я вашої дитини.

Профілактика опіків починається з власного прикладу батьків, пояснення небезпеки і створення алгоритму дій у небезпечних ситуаціях. Найчастіше при пожежі діти ховаються або прагнуть врятувати улюблені іграшки. Поясніть дитині, що коли починається пожежа, вона повинна тікати і голосно кричати «Пожежа!». Коли дитина осовоїть цифри і вмітиме користуватись телефоном, навчіть її викликати пожежну команду: набрати номер 101, відповісти на 5 найважливіших питань – Де горить? Хто дзвонить? Що трапилося? Які ушкодження? Скільки постраждалих? Покажіть дитині можливі шляхи порятунку і систематично тренуйте її.

Найчастіше причиною опіків є полум’я (50%), гарячі рідини і пар (30%), розпечені тверді предмети (5-10%). Зверніть увагу на потенційно небезпечні ситуації, які можуть призвести до опіків, і максимально убезпечте від них дитину. Привчіть себе щоразу вимикати праску, коли виходите з кімнати, обладнайте батареї і каміни решітками, відмовтесь від їдеї електроковдри для маленької дитини. Більшість побутових опіків діти отримують у кухні і ванній – убезпечте ці місця у домі, щоби захистити свою дитину.

Як знизити ризик отримання опіків на кухні:

 • не залишайте посуд зі стравами чи напоями на краю стола;
 • не їжте і не пийте з дитиною на руках чи коли дитина сидить у вас на колінах;
 • ретельно перемішуйте та перевіряйте темпрературу їжі перед годуванням дітей;
 • не переносьте посуд з гарячими рідинами/їжею на місцями, де грається дитина;
 • не залишайте рушник біля плити;
 • не готуйте їжу на ближніх комфорках, відвертайте ручки від краю плити;
 • якщо в сковороді під час готування загорілась олія – не роздмухуйте і не заливайте водою, а погасіть полум’я, закривши сковорідку кришкою;
 • переконайтеся, що електродроти від водонагрівачів та чайників, сірники та запальнички є поза межами доступу дітей;
 • не залишайте ємності з гарячою водою на підлозі;
 • не заливайте у ванну тільки гарячу воду, завжди вимірюйте температуру води термометром перед купанням дитини;
 • якщо є можливість, встановіть на кран термостат, який обмежуватиме температуру води до 48°С;
 • утримуйте температуру у водонагрівачі на рівні не вище  48°С;
 • не дозволяйте маленькій дитині самостійно відкривати крани до тих пір, поки вона не буде вміти змішувати гарячу і холодну воду. Якщо у вас змішувач з одним важелем, не залишайте його у положенні “гаряча вода”. 

Перша допомога при термічних опіках

 1. Негайно зупиніть контакт з джерелом опіку.
 2. Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури.
 3. Не прикладайте до рани лід – це категорично заборонено. Не обробляйте уражену поверхню шкіри жодними кремами чи жирними речовинами. Якщо він і може допомогти, то радше під час загоєння ран.
 4. Зніміть будь-який одяг або прикраси, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але не чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри.
 5. Прикрийте рану стерильною пов’язкою.
 6. Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
 7. Можна також дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад парацетомол чи ібупрофен, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.
 8. Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей, – сидяча. Це допоможе зменшити набряк.
 9. За потреби телефонуйте 103.
Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *