Неоформлені трудові відносини, неофіційна зарплата позбавляє частки пенсії в майбутньому

c_7de44bd9b296d79b05160c2770aef929На превеликий жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства. На сьогодні влаштуватися на роботу без укладання трудового договору можна без проблем. Але через таку зайнятість, яку практикують в основному підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, наймані працівники. Неформальна зайнятість позбавляє частину найманих працівників багатьох соціальних прав, передбачених Конституцією України і Кодексом законів про працю України: пенсійного забезпечення, прав на допомогу з тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомоги по вагітності та пологах, на оплачувану відпустку, на допомогу з безробіття у випадку втрати роботи, на охорону праці тощо. Працівник, який отримує заробітну плату в «конверті», виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та страхового стажу.

Приховування трудових відносин та заробітної плати не приносить користі тим, хто досяг пенсійного віку. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованій заробітній платі.

Кожному працюючому, з метою захисту своїх прав необхідно, хоча б раз на рік, перевіряти розмір своєї заробітної плати та відрахування єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець, щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірності даних та мати впевненість на одержання справедливо заробленої пенсії.

На сьогоднішній день автоматизована система персоніфікованого обліку надає можливість кожному працюючому особисто звернутися в органи Пенсійного фонду України за місцем проживання або зареєструватися на Веб-порталі ПФУ для одержання інформації щодо нарахованої заробітної плати, щомісячного розміру сплачених внесків до Пенсійного фонду України та страхового стажу. Тоді, при виявленні порушення трудових прав, працівник зможе своєчасно звернутися з позовом до суду щодо дій роботодавця, який позбавив його соціальних гарантій. Крім того, можна отримати електронні послуги після відповідної реєстрації на Веб-порталі ПФУ:

–          отримання інформації з персоніфікованого обліку;

–          формування запитів на попередню підготовку документів;

–          запис на прийом до фахівців територіального підрозділу Пенсійного фонду.

Таким чином, кожен працюючий громадянин, який офіційно знаходиться в трудових відносинах з роботодавцем, має можливість зручно та оперативно контролювати нараховану заробітну плату (дохід) та виявляти недостовірні відомості, що містяться на власній обліковій картці в Реєстрі застрахованих осіб.

І.І. Тетерещенко

Головний спеціаліст сектору ведення

електронних реєстрів та підтримки

інформаційно – аналітичних систем

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.