Накопичувальна система пенсійного страхування – другий рівень пенсійної системи

Достатній рівень пенсійного забезпечення є одним з мінімальних державних соціальних стандартів, який забезпечується за рахунок коштів системи загальнообов’язкового державного пенсійного та соціального страхування.
Існує побоювання, що наявна в Україні система пенсійного страхування вже в найближчому майбутньому перестане справлятися з покладеними на неї функціями. Які тому є причини? Це наслідки фінансово-економічних криз, що обумовлюють низькі темпи економічного зростання та, відповідно, низький рівень заробітних плат та пенсій, високий рівень інфляції. Крім того, це демографічна ситуація (за умови збереження існуючих демографічних тенденцій четверо працівників повинні будуть утримувати п’ятьох пенсіонерів), тіньова зайнятість та тіньові доходи. За деякими оцінками, в Україні «прихована» зарплата, на яку не нараховуються внески, становить 9-11 % ВВП країни.
Тому одним із найважливіших завдань пенсійної реформи є запровадження накопичувальної системи (НПС) загальнообов’язкового державного пенсійного страхування з метою збереження пенсійних накопичень шляхом інвестування в економіку України, що сприятиме підвищенню темпів економічного зростання та фінансової стабільності пенсійної системи.
Обов’язкова накопичувальна система повинна створити механізми формування індивідуальних пенсійних заощаджень громадян, а кошти на індивідуальних пенсійних рахунках будуть власністю застрахованої особи, через механізми інвестування нарощуватимуться і захищатимуться від впливу інфляційних процесів, використовуватимуться винятково на виплату пенсій та успадковуватимуться.
Уряд України підготував проект нової пенсійної реформи, в рамках якої замість одного джерела фінансування пенсій повинні з’явитися три.
Проект реформи передбачає уведення накопичувальної системи, коли працюючий громадянин буде фінансувати власну майбутню пенсію. Накопичувальної системи Уряд планує вводити з 1 січня 2017 року, якщо відновиться економічне зростання. Страховий внесок становитиме 2% у 2017 році, до 2022 року він зросте до 7%. Одночасно повинно знизитися навантаження на роботодавця. Накопичувальна система буде обов’язковою для громадян віком до 35 років і добровільною для тих, кому вже виповниться 35 років.
Крім уведення накопичувальної системи, проект реформи включає ще чотири основних положення:
1. Наведення ладу в чинній солідарній системі пенсійного забезпечення, яка передбачає, що працюючі громадяни фінансують пенсії.
2. Ліквідація спеціальних пенсій. З 1 січня 2016 року пенсії для держслужбовців, депутатів, прокурорів і т.ін. нараховуватимуть за тим самим законом, що й пенсії для звичайних громадян. Виняток становитимуть військові.
3. Уведення професійної пенсійної системи в рамках накопичувальної системи. Цей пункт включає тих, хто сьогодні виходить на пенсії раніше.
4. Розвиток недержавного пенсійного страхування.
Отже, в результаті реформи пенсії фінансуватимуть коштом працюючих громадян, власних накопичень і пенсійної страховки.
Анатолій Чорний
Перший заступник начальника управління ПФУ в м. Смілі та Смілянському районі

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.