Краєзнавці Смілянщини в альманасі земляцтва

3Громадська організація Черкаське земляцтво «Шевченків край» у м. Києві налічує понад п’ятсот осіб. У їх числі відомі вчені і державні діячі, літератори і художники, митці, журналісти, лікарі і вчителі – знакові особистості, які примножують духовні багатства Черкаської землі та прославляють рідний край.

Щоби розповісти про діяльність кожного члена земляцтва – не вистачить багатотомних фоліантів. Є імена, які  самі говорять про себе. Це Михайло Слабошпицький з  Шполянщини, Володимир Гонтар з Городищини, народний депутат Микола Томенко, Олександр Черевко ректор ЧДУ ім Б. Хмельницького, екс. губернатор Черкащини; Микола Лихошва з Моринець, художник, праправнук Т. Г. Шевченка по брату Микиті.

З гордістю гортаємо довідники про діяльність членів земляцтва, які нещодавно вийшли з друку. Адже вони констатують, що когорта вихідців зі Смілянщини чи не найпотужніша. Назвати всіх – це перелистати триста сторінок альманаху, тому назву тільки найвідоміші. Це Пономаренко Борис Йосипович, перший заступник Голови Ради земляцтва; Холодняк Людмила Володимирівна, родом з Тернівки, перший виконавчий директор Ради земляцтва; Анатолій Борисович Остренко з Малосмілянки, Грушевий Леонід Анатолійович зі Сміли, Котькало Олександр Борисович – екс. міський голова Сміли, Іващенко Віталій Вадимович, науковець, поет; Надія Матюшенко – Гребенюк, поетеса, письменниця, краєзнавець; Маслюк Ніна Миколаївна зі Сміли; Таран Сергій Миколайович, ветеран ЗСУ, полковник, учасник Майдану, волонтер і благодійник; Любченко Анна Петрівна, громадський діяч, волонтер, безстрашна учасниця Майдану під час трагічних подій в Київському будинку профспілок. Це їх, жителів красеня – Києва Тарана С.М. і Любченко А.П. рідна земля Смілянщини покликала до себе, бо вона – земля батьків і пращурів потребує їх рук і любові.

Неоціненним довідником краєзнавства, джерелом інформації про сучасні соціально – економічні та культурні досягнення земляків Черкащини можна назвати альманах «Рідний мій Шевченків краю» виданий в 2016 році земляцтвом.  Альманах на 302 сторінках несе інформацію про поетів Черкащини, членів земляцтва, у розділі «Поезія Черкаського краю». В цьому розділі вірші смілянина Віталія Іващенка, Борисовича Пономаренка. До речі, Борис Йосипович – автор слів гімну земляцтва, а смілянин Микола Скомак – автор музики. Цитую кілька рядків:

«Священна земля назавжди поєднала

Синів у Черкаське земляцтво.

Щоб рідна Вітчизна жила, розквітала,

Їх сили об’єднує братство.»

Поетичні рядки смілянки Надії Матюшенко – Гребенюк стверджують, що поняття для неї «мала батьківщина» – це і Сміла, Носачів, Мельниківка з Смілянщини, Вільшана, Товста з Городищини, де вона народилася. Довідка про неї, як члена земляцтва ствержує, що її творчість можна віднести і до розділу прози.

Готується до видання її краєзнавчий твір «Світлиця мого життя» про

Т.Г. Шевченка, його родину і нащадків Тараса, людей Черкащини.

У розділі альманаху «Струни серця» розповідається про майстрів пісенного слова. Це і Лоцман Руслана Олександрівна, заслужена артистка України, родом зі Шполянщини; Кас’яненко Світлана Василівна – композитор, поет – пісняр та інші знакові особистості.

Розділи «Життя у пензлі» «Майстри краси і творчості» розкривають нам постаті земляцтва, які своїми руками творять неоціненну красу, вишукану майстерність. Та краще б було ці твори побачити. Скажу тільки про митця краси української природи Лихошву Миколу Петровича, що є нащадком великого Кобзаря. Чільне місце у його творчому доробку займає Шевченківська тематика. Кравченко Євгенія Іванівна зі Шполянщини – видатна художник – монументаліст. Розділ «Творці прози» –  постаті, що прославили наш Черкаський край своєю творчістю,люди різних професій –  письменники, лікарі, краєзнавці, філософи, сходознавці, публіцисти і журналісти. Серед них і член земляцтва – Михайло Слабошпицький. Його, уродженця села Мар’янівни Шполянського району, знає не тільки Черкащина, а й увесь світ.

Голова Ради Черкаського земляцтва, Герой України, Петро Степанович Шилюк так сказав про книгу: «Гортаючи сторінки збірки «Рідний мій Шевченків край», переконуєшся у тому, який щедрий на добро і безкорисну подвижницьку працю є наші земляки. Адже кожний рядок поезії чи пісні насичений моральними традиціями».

Слава людям Черкащини, що своєю працею примножують неоціненні багатства культури славного Шевченківського краю!

Сергій Мошенський

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.