ДОВЖЕНКІВ ВЕРЕСЕНЬ У СМІЛІ

Варвара з памЦьогорічний вересень, зокрема у життєписі Олександра Довженка, особливий на події. 10 вересня виповнилося 125 років з дня народження Олександра Довженка. 105 років тому, у 1914-му Довженко починає трудову біографію. 100 років тому, у 1919-му він потрапив в концтабір. 70 років тому одержав Державну премію. Того ж року познайомився з Варварою Криловою, першою дружиною. 19 вересня за однією із версій у Варвари народився син – Вадим, цілком імовірно, що він син Олександра Довженка. 60 років тому, 23 вересня 1959 року Варвара Довженко пішла засвіти.

Саме через Варвару Крилову, яка народилася у Смілі, Довженко пов’язаний з нашим містом. Як же вшановують Довженка у Смілі?  Довгі десятиліття його ім’я було відсутнє на мапі Сміли і лише 2016 року на його честь названо колишню вулицю Бєлінського.

Дружина-смілянка і таємне вінчання

Варвара Крилова народилася у Смілі у 1900 році.  У родині було шість дочок і син. Після смерті батька Варю забрали мамині родичі в Житомир. Там вона вчилася у жіночій гімназії, потім учителювала у початковому училищі, викладала іноземну мову.  Сюди далекого, буремного 1914 року приїхав вчителювати і Олександр Довженко. Він викладав природознавство, гімнастику, географію, фізику, історію, малювання.  Олександр і Варя були наймолодші серед колег. Першу зустріч Олександра з Варварою описує  письменник Іван Семенчук у романі «Невідомий Довженко»: «Зустрілися вони несподівано в дверях. Довженко стрімко крокував із класу. Незнайомка виходила з учительської…

Детальніше нарис Юлії ХАРЧЕНКО  читайте в газеті “Сміла” за 18 вересня

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.