17 квітня в історії Сміли

книга17 квітня 1544 року задокументовано першу письмову згадку про Яськове селище у листі великого князя до черкаського старости Андрія Пронського. 
Сміла – старовинне місто, розташоване на річці Тясмин (басейн Дніпра) та його допливові Сріблянці. Перше поселення на р.Тясмин, на місці якого у 40-х роках XVII століття виникло містечко Тясьмин (Сміла), фіксується в джерелах між 1533 і 1544 рр. У 1533 році великий князь литовський Жигимонт І Старий надав черкаському бояринові Яськові Тимковичу порожнє урочище над р.Тясминомна території так званих Радивонівських (Жаботинських) грунтів місцевих бояр Зубриків. На згаданому урочищі боярин заснував поселення, що називалося «Яськовим селищем», «Селищем на Тясьмині» або просто «Яськовим». Це було типове для того часу селище хутірського типу. Перша письмова згадка датована 1544 роком у листі великого князя до черкаського старости Андрія Пронського від 17 квітня.
У XVIII столітті Сміла в руках магнатів Любомирських. Щоб захищатися від селянсько-козацьких повстань, Любомирські збудували дерев’яний замок, в якому тримали військову залогу.

Гайдамаки тричі оволодівали цим замком у 1759, 1760 та 1768 році. Загін сподвижника Максима Залізняка осавули Василя Бурки здобув містечко, спалив замок і знищив багато шляхти та уніатів. На честь сміливого ватажка і було названо приміський хутір Бурків (з 1802 р. – Ірдинівка).

Уривок із матеріалу «Крізь віки і відстані»

Більше про історію Смілянщини у книзі «СМІЛА – КРАЙ ПРИТЯСМИНСЬКИЙ».

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *