«Якби ми зараз не встали, то наші береги завтра зорали б»

Жителі хутора Вовківка (с.Ротмістрівка) забили на сполох – пасовища, де вони постійно випасають худобу почали розорювати. На фото можна побачити сліди від дискування. Цю роботу, як нам розказали на хуторі, призупинили через те, що земля зараз надто волога. Як пояснив місцевий житель Дмитро Дерев’янко, ці землі – на березі і їх взагалі не дозволяється орати, а можна використовувати під сінокосіння, але в такому випадку – засівати не люцерною, а підсіювати різнотрав’ям. Якщо пасовища розорють, то люди не матимуть змоги випасати корів, кіз та іншу худобу, а отже, не буде за що утримувати свої сім’ї.

–Ми на пасовище жодного чужого трактора не пустимо, – висловив загальну думку Дмитро Дерев’янко.

Вони з дружиною Ольгою живуть на хуторі Вовківка, багатодітна родина, мають троє дітей. Після невдалих заробітків у Києві вирішили господарювати у селі. Державних паїв не мають, виживають за рахунок того, що самі вирощують та вигодовують. Тримають корів, іншу худобу, випасають її саме на цих землях, які хочуть переорати. У такому становищі й інші власники худоби. Разом з питанням, де доведеться пасти худобу, хвилює ще одне: яку будуть пити воду, якщо землі розорють і почнуть «кропити»? Бо не всі користуються водою із свердловин. Тому власники худоби прийшли до голови сільської ради села Ротмістрівки Тетяни Вечорик, щоб отримати відповіді на запитання, хто і чому розорює пасовище, хто дав дозвіл дискувати цю землю, як зупинити тих, хто це робить, і яким чином оформити береги як громадське пасовище?

Люди один поперед одного говорили про те, що наболіло, і запитували, як виживати, коли допомоги немає ні від кого, а розраховувати можна лише на власні сили і працю.

Тетяна Вечорик пояснила, що давати дозволи на передачу землі не входить в компетенцію сільської ради. Такі повноваження має Держгеокадастр у Черкасах, а що стосується пасовищ на хуторі Вовківка, то ще немає даних, що хтось отримав дозволи.

У відповідь на запитання, яким чином оформити тут громадське пасовище, сільський голова запропонувала власниками худоби створити ініціативну групу (власне, вона вже створена з тих, хто прийшов на зустріч), написати лист-клопотання у сільську раду з проханням на вказаних землях створити громадське пасовище. Відповідний лист направити і в Черкаський Держгеокадастр. У разі позитивної відповіді можна буде передати пасовище в комунальну власність сільради і оформити громадське пасовище. Тоді громада зможе цими землями розпоряджатися і, відповідно, нести відповідальність за їх утримання, окультурення тощо, виконувати там певні роботи коштом тих, хто користуватиметься пасовищем.

На запитання, що робити, коли берег почнуть знову орати, сільський голова відповіла: викликати правоохоронні органи, бо це земля під пасовище.

Присутні на зустрічі написали лист до Ротмістрівської сільської ради та Черкаського Держгеокадастру. Наступним кроком буде сходка селян на хуторі Вовківка. Її запланували провести у вівторок. Вже в середу селяни налаштовані завезти лист-звернення у Черкаси, в Держгеокадастр.

Селяни пояснювали, що вони недостатньо обізнані в правових питаннях, не знають усіх нюансів законодавства, часто не знають, куди йти, до кого звертатися і як діяти, вже зіткнулися з тим, що неправильно сформульована думка у документі перешкоджає у тій чи іншій справі. Тому цього разу прийшли з юристом Сергієм Громовим, а сільську раду просили повідомляти, що робиться в селі, надавати роз’яснення, бо ходити і щоразу питати не завжди є час, а у літніх людей – здоров’я.

Окрім питання, що стосувалося пасовища, порушили і низку інших проблем. Жалілися, що до хутора Вовківка ніхто із влади не доходить, нарікали, що місцевий депутат нічого не знає про їх проблеми. Пропонували долучати до вирішення проблем села фермерів, які заробляють гроші на сільській землі.

Дмитро Дерев’янко каже, що вони ні проти кого не йдуть, розуміють, що земля треба АТОвцям (до речі, учасник АТО Валерій Бицюля теж в ініціативній групі), є й інші бажаючі, однак маючи підтримку інших власників худоби з Вовківки, налаштований відстоювати право селян на пасовище, бо село на тому виживає і закон має бути на боці людей. Якщо ж буде треба, то дійде й до Києва: «Якби ми зараз не встали, то наші береги завтра зорали б».

Якщо ж вдасться отримати погодження від Держгеокадастру, то Ротмістрівка буде першою в Смілянському районі, яка офіційно матимете громадське пасовище.

Юлія ХАРЧЕНКО

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.