«Вичерпний ресурс – час для об’єднання», – Ярослав Березань на форумі у Кропивницькому

DSC0166Прямі міжбюджетні відносини, зростання власних доходів і безповоротна державна фінансова підтримка – об’єднані територіальні громади Черкащини вже живуть за новими правилами й працюють на свій достаток. Ті ж, хто зволікає з об’єднанням в ОТГ, може втратити доступні зараз переваги. На цьому наголосив заступник голови Черкаської ОДА Ярослав Березань під час виступу на децентралізаційному форумі у Кропивницькому.

Перші територіальні громади запрацювали в області ще у 2015 році. Тоді вирішили об’єднатися Білозірська, Єрківська та Мокрокалигірська тергормади. Нині ж демонструють значне бюджетне зростання. Вони збільшили власні доходи у 3-9 разів. З урахуванням міжбюджетних трансфертів – у 13 разів.

На сьогодні у статусі ОТГ на Черкащині вже працюють 26 громад. Ще 4 – очікують на призначення виборів. Втім в області лишаються райони, де не діє жодна ОТГ. Зокрема у Монастирищенському, Христинівському, Драбівському, Чигиринському та Звенигородському. Тут постійно проводять відповідну роботу.

– Реформа з децентралізації йде і вже кожному очевидні її переваги, – каже Ярослав Березань. – Громади вже отримують кошти напряму, без посередництва обласних державних адміністрацій чи РДА. І це – чи не основна перевага реформи. Часто чую на сходках, що держава полишить селян сам на сам з їхніми проблемами. Давайте спочатку дослідимо, як формується бюджет села, його видатки і доходи. Після цього будь-які аргументи проти у селян зникають. Крім того, держава та міжнародні партнери постійно надають фінансування. Так, в область передбачено майже 100 млн грн національно-європейської підтримки. А це чималий ресурс. З ДФРР цьогоріч плануємо профінансувати 9 проектів ОТГ, тоді як минулоріч – 4. Ще 7,4 млн грн секторальної підтримки ЄС передбачено для Кам’янської ОТГ.

Торік Черкащина продемонструвала значний ривок з утворення ОТГ – плюс 20 громад-об’днавців та 5-те місце в Україні за темпами об’єднання. Цьому сприяла плідна співпраця «децентралізаційної команди» – профільного департаменту ОДА, Агенції регіонального розвитку, Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування, Асоціації міст України.

– Спільно проводимо навчання як для утворених, так і для перспективних ОТГ, – додає посадовець. – Організовуємо прес-тури та стаді-тури успішними практиками ОТГ. Вже втретє в цьому році проводитимемо форум «Залучення ресурсів для розвитку територіальних громад», де спікерами виступають не теоретики, а практики – голови успішних ОТГ з усієї України. Раді будемо бачити представників і з інших областей. Іще одна наша спільна ініціатива – Майстерні співробітництва територіальних громад. У лютому-березні ми провели 5 кущових навчань по всій області. Результат – зареєстрований в Мінрегіоні договір співробітництва 2-х ОТГ та 1 сільради.

Серед інших переваг об’єднання, зауважує Ярослав Березань, – можливість самостійно вирішувати нагальні питання громади: відкриття ФАПу, ЦНАПу, переформатування школи, придбання техніки, використання земель, які нині передають у власність громадам, та ін.

Прес-служба Черкаської ОДА

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *