Вербна неділя і «равликова траса» Юрія Кондратюка

IMG_20200412_162642_1_новый размер12 квітня 2020 року. Є дві причини, хоча б подумки, бути на вул. Юрія Кондратюка. По-перше, у Вербну неділю дорога веде по вербові гілочки до храму Різдва святого Івана хрестителя ПЦУ.  По-друге, 12 квітня – Всесвітній День авіації і космонавтики, який сміляни пов’язують з іменем Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея).

Він жив якраз напроти нинішнього храму сто років тому по вулиці, названій на його честь. На цій же вулиці – школа №2, де є козацький рій ім. Ю. Кондратюка. Юрій Кондратюк – українець, який проклав шлях до Місяця і чиє ім’я золотими літерами вписане в історію підкорення космосу.

12 квітня в календарі Кондратюка
Саме в цей день у 1926 році Юрій Кондратюк отримав схвальний відгук про свою роботу «Про міжпланетні подорожі» (третій варіант рукопису) від професора Володимира Вєтчинкіна.
 
У рецензії  відзначалося, що автор, не знаючи зробленого іншими дослідниками цієї проблеми, отримав усі їх результати та пішов далі у багатьох питаннях. Вєтчинкін вважав можливим надрукувати цю працю, а Кондратюка перевести на службу у Москву.
 
Формули виводив крейдою на шкільній дошці
В особистому листі до Кондратюка Вєтчинкін порадив йому як вдосконалити рукопис. Працюючи майже до ранку, та виводячи формули крейдою на дошці на зразок класної, котру сам змайстрував, він продовжував роботу. Про це говориться в книзі «Творець місячної траси». З цього видання також дізналася, що Кондратюк доопрацьовував рукопис виправив у ньому помилки, на які звернув увагу Вєтчинкін, змінив позначки на загальноприйняті, додав креслення і передав книгу у Москву. 
 
Без друкарських знаків для математичних формул
Державне видавництво доручило наукове редагування книги Володимиру Вєтчинкіну. Дізнавшись про це Кондратюк з ним зустрівся.  Видати книгу погодилися у друкарні «Сибкрайсоюза». Виникли певні проблеми. Тоді не було друкарських знаків, необхідних для математичних формул. Та в друкарні з цим впоралися. Кондратюк приїздив консультувати, книгу набрали до нового року. У січні 1929 р.  Юрій Кондратюк увесь тираж – 2000 примірників відвіз додому.  Видав книгу власним коштом – допомогли гонорари, які він отримав за свої винаходи та інші пропозиції та підвищення посадового окладу. Перш за все Кондратюк надіслав примірники своєї книги Костянтину Ціолковському та Володимиру Вєтчинкіну.
 
78 сторінок і світова слава
Книга «Завоювання міжпланетних просторів» принесла авторові світову славу. Одна з найцікавіших ідей – посадковий модуль. відображена схематично, що дає змогу реально спостерігати за польотом космонавтів та їх висадкою на поверхню Місяця. Нею користалися американці у 1969 році – американський астронавт висадився на поверхні Місяця. Цей політ здійснювався по «равликовій трасі», запозиченій з невеличкої книжечки (всього 78 сторінок) Юрія Кондратюка. До слова, США зекономило мільйони доларів.
Роботу над своїм першим рукописом цієї книги, Кондратюк завершив теж у квітні, це було у 1917. Перший рукопис був у трьох зшитих разом учнівських зошитах, написаний олівцем.
 
Мої космічні маршрути: від дому до Криму
З іменем Юрія Кондратюка у мене пов’язано багато особистих спогадів, подорожей і відкриттів. Дуже трепетно зберігаю чотири книги  з домашньої бібліотеки. Ще в дитинстві бабуся і мами подарували мені книги  О.В. Даценка «Я полечу туда» та «Жизнь в творческом горении». Цінність таких подарунків усвідомила тільки з плином багатьох років і навіть десятиліть.
 
Збірка С.Г. Шафорука «Цікаво знати» – це подарунок Полтавського музею авіації та космонавтики, там ми були у 2008 році, коли мій син був ще гімназистом. Там пощастило познайомитися і записати інтерв’ю з науковими співробітниками, які досліджували життя Юрія Кондратюка.
 
Ще одна книжечка –  А.Г. Дармідонтов «Творець місячної траси».  Це спогад про Крим. У 2008  році як учасники міжнародного дитячого фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела» побували на екскурсії в Євпаторії, в Національному космічному центрі України. Там познайомилися із Віталієм Сивульським. Коли Віталія Феодосійовича запитали про Юрія Кондратюка, він підвів нас до експозиції і розповів багато нового і цікавого. Те інтерв’ю збереглося у відеоархіві. Також Віталій Сивульський  подарував книгу з дарчим підписом для смілян.
 
Матеріали з цих книг та відеоархіву використала у екскурсійному проєкті «З вікна міської маршрутки». Зараз все це перечитую. Ось і про 12 квітня у долі Юрія Кондратюка дізналася з книги «Творець місячної траси». Так назвали і фільм, який свого часу створили з юними кореспондентами. 
 
Юлія Харченко
IMG_20200412_162557_новый размер IMG_20200412_162544_1_новый размер IMG_20200412_162515_1_новый размерIMG_20200412_162456_1_новый размер IMG_20200412_162441_новый размерIMG_20200412_162431_1_новый размер
Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.