Щодо попередження отруєння бджіл пестицидами

0d0c19531d6e29f793ed165732978408_XLВиробники сільськогосподарської продукції, зокрема фермери, не завжди інформують громадськість про місце і час обробки своїх полів і садів засобами захисту рослин – пестицидами, іншими шкідливими хімічними речовинами.Це призводить до того, що: оброблені посіви і прилеглі до них ділянки дикорослих рослин відвідують бджоли. В результаті відбувається масова загибель бджіл і забруднення продуктів бджільництва (мед, перга, маточне молочко) отруйними хімічними речовинами. Гарантії, що вони не потраплять в їжу до людини, на жаль, ніхто дати не може. Замість корисних продуктів ми часом можемо мати шкідливі і небезпечні. Крім того, загибель бджолиних сімей в останні десятиліття досягає загрозливих розмірів. Тільки згідно з офіційною статистикою в 2017 році загинуло 1139 бджолосімей у восьми областях України. Як відомо, медоносні бджоли є основним обпилювачем багатьох видів рослин. Їх врожайність залежить від кількості відвідуючих бджіл. Результати загибелі бджіл можуть бути катастрофічними. Ряд вчених, включаючи таких знаменитих людей, як Альберт Ейнштейн, вважають, що загибель цих комах може привести до загибелі всього людства від нестачі продуктів харчування.

Аналіз статистичних даних розвитку цієї галузі в країні за останні 10-15 років свідчить, що приріст бджолиних сімей спостерігався, в основному, за рахунок приватного сектору і тепер в ньому утримують 87% бджіл.

Користь від запилювальної роботи бджіл і від збільшення врожайності відвідуваних ними культур оцінюють у 10-15 разів більше, ніж прибуток від меду і воску.

Часто в лісах і луках, що примикають до хімічно-оброблюваних полях, люди збирають ягоди, гриби, лікарські рослини. Там же може проводитися випас худоби. При наявності навіть невеликого вітру можливий частковий знос хімічної речовини на сусідні ділянки, що призводить до їх забруднення.

У багатьох місцях до полів, оброблюваних хімічними речовинами, безпосередньо примикають окраїни міста. Крайні хати і їх двори можуть отримувати певну дозу забруднення. Знаходження в момент обробки людей на таких територіях небезпечно. Особливо це стосується дітей, часто не усвідомлюють ступінь небезпеки.

Тому, в разі своєчасного оповіщення громадськості про місце і термін проведення планованих хімічних обробок люди мають можливість прийняти захисні заходи і мінімізувати наноситься збиток:

– бджолярі можуть перевезти свої пасіки на безпечну відстань або тимчасово закрити бджіл у вуликах;

– люди тимчасово не використовувати потенційно-небезпечні території для випасу худоби і збору ягід, грибів, лікарських рослин;

– тимчасово перевезти дітей з потенційно-небезпечної території або обмежити їх перебування на вулиці.

Вищевказаний список осіб зацікавлених в отриманні своєчасної інформації про місце і час проведення хімічних обробок полів не є вичерпним.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про бджільництво», юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону.

За вимогами ст. 37 ЗУ «Про бджільництво» – фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобовязані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. 

Згідно п. 7.1.2. Власників пасік сповіщають за три доби до хімобробок з зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки, указують час ізоляції бджіл.

Згідно п. 7.1.3. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години.

Згідно п. 7.1.4. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Згідно п. 7.1.5. На період обробки бджоляру необхідно вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні отрутохімікату.

Однак, на практиці через трудомісткості виконання, фінансових витрат, неефективності такого роду повідомлень і інших причин ці правила не завжди виконується. В результаті є велика база судових розглядів, наприклад, за фактами отруєння бджіл пестицидами.

              Сьогодні, коли комп’ютеризація та телекомунікаційні технології досягли такого високого рівня, прийшов час міняти принципи і підходи до вирішення даного питання. Опублікування інформації на сайті www.grand.expert займе у сільгоспвиробника буквально кілька секунд, а будь-яка зацікавлена особа зможе миттєво і безкоштовно отримати необхідну інформацію з використанням інтернет-ресурсів, зокрема моніторингу «GRAND EXPERT» (веб-сайт www.grand.expert) та інших.

Шановні бджолярі будьте уважні в період масового медозбору!

 

Головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів

та ветеринарної медицини Смілянського міського управління

Н.В.Бистревська

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.