Про виплату пенсій, соціальних допомог за довіреністю

Використання довіреностей передбачене Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) у ст. 47 (виплата пенсії за довіреністю). Виплата пенсії здійснюється через підприємства поштового зв’язку відповідно до Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором зв’язку, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 592/16608 02.07.2009 (далі – Інструкція). Таким чином, довіреність для виплати пенсії довірена особа надає безпосередньо працівнику поштового зв’язку при отриманні пенсії вдома або у приміщенні виплатного об’єкта поштового зв’язку.

До органу Пенсійного фонду України довірена особа при першому використанні довіреності на виплату пенсії не звертається. Органи Пенсійного фонду України не здійснюють посвідчення довіреностей, жодних відміток на них не проставляють. Довіреність пред’являється особі, яка безпосередньо виплачує пенсію в готівковій формі. Тому відповідальність за правильність виплати пенсії за довіреністю покладається на підрозділи національного оператора поштового зв’язку.

До органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку, необхідно звертатися з довіреністю про виплату пенсії після спливу 12 місяців використання довіреності або після року дії такої довіреності.

Складність виплати пенсій за довіреністю полягає у тому, що пенсіонер може скласти необмежену кількість довіреностей на виплату пенсій щодо різних осіб. Відстежувати, за якими саме з них здійснювалася виплата пенсії і коли це відбувалося можливо у підприємстві поштового зв’язку, оскільки в Інструкції передбачено, що після першої виплати довіреність на виплату пенсій, соціальних допомог відбирається і зберігається у виплатному об’єкті поштового зв’язку в порядку, що забезпечує наявність довіреності в окремій справі. Якщо виплата пенсій, соціальних допомог провадиться на вчинення ряд дій, у виплатному об’єкті поштового зв’язку зберігається копія такої довіреності.

До територіального органу Пенсійного фонду України звернення надходять після відмови співробітника національного оператора поштового зв’язку здійснювати виплату пенсії за пред’явленою довіреністю, якщо виплата за нею здійснювалася протягом 12 місяців, або від дати вчинення довіреності, що надається, минуло більше 12 місяців, та при цьому у відомості на виплату пенсії відсутня особлива відмітка, оскільки п. 5.6 Інструкції передбачено, що у разі якщо довіреність оформлена на строк понад один рік, одержувач пенсій, соціальних допомог особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд після закінчення кожного року дії довіреності звертається з відповідною заявою до відповідного органу Пенсійного фонду про продовження виплати за довіреністю. У відомості на виплату пенсій орган Пенсійного фонду після одного року дії довіреності робить відмітку навпроти прізвища одержувача про поновлення заяви про виплату пенсій, соціальних допомог особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державних соціальних допомог на догляд за довіреністю.

У разі відсутності відповідної відмітки у відомості виплата пенсії за довіреністю, з дати вчинення якої минуло більше року, не допускається.

Зазначена норма Інструкції зумовлена вимогами частини другої ст.47 Закону, а саме: виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожен рік дії такої довіреності.

У цьому разі саме пенсіонер із довіреністю, з дати вчинення якої пройшло більше року, повинен особисто звернутися до органу Фонду, у якому він перебуває на обліку, і надати заяву про виплату пенсії (продовження виплати пенсії) за довіреністю, до якої спеціалісти Пенсійного фонду долучають копію наданої довіреності. Для підприємства поштового зв’язку підставою для продовження виплати пенсії довіреній особі є помітка: літера “Д”, що проставляється автоматично у відомостях на виплату пенсій після опрацювання відповідної заяви.

Начальник відділу КПР
Ю.Ю. Троценко
Джерело: Управління Пенсійного фонду України
в м. Смілі та Смілянському районі

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *