Про накопичувальну систему пенсійного страхування

– Уряд України з 1 січня 2017 року планує введення накопичувальної пенсійної системи. Як вона буде впроваджуватися?

– Механізм роботи накопичувального рівня пенсійної системи передбачено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який було прийнято 9 липня 2003 року. Цей Закон передбачає існування трьох рівнів системи пенсійного забезпечення в Україні.

Перший рівень – солідарна система. Працюючі люди перераховують внески до Пенсійного фонду, і кошти йдуть на виплати пенсіонерам. Це забезпечує пенсію в розмірі близько 40-50 відсотків заробітку.

Другий рівень – накопичувальна система (далі – НС), в якій частина пенсійних внесків людини відкладається на його пенсійному рахунку. Там вони накопичуються і примножуються за рахунок прибутку від інвестування. Це додасть до “солідарної” частини пенсії ще близько 15-20 відсотків і в сукупності збільшить суму до 60-65 відсотків заробітної плати.

Третій рівень – недержавне пенсійне забезпечення. Людина може добровільно застрахуватися в одному з недержавних пенсійних фондів і потім отримувати додаткову пенсію. Це підніме суму ще як мінімум на 10-15 відсотків.

Таким чином, як зазначав міністр соціальної політики Павло Розенко у своїх виступах, за допомогою залучення накопичувальних рівнів розмір пенсії вдасться довести з нинішніх 40-45 відсотків заробітку до 60, а то і до 80 відсотків.

 

– Чи зможе працівник контролювати свій накопичувальний рахунок?

– Кожен працівник зможе контролювати процес сплати внесків. Крім того, планується впровадити сервіс, який дозволить кожному працівникові стежити за тим, скільки пенсійних активів поступило на його накопичувальний рахунок, як вони примножувалися, наскільки виросла зібрана сума. Контролювати ці процеси передбачається в онлайн – режимі.

 

– Хто буде забезпечувати інвестиційний дохід і вирішувати, куди вкладати Пенсійні активи?

– Цим питанням будуть займатися компанії з управління активами, визначеними Радою Накопичувального фонду за результатами тендеру, з яким Пенсійний фонд укладе договори згідно вимог Закону. При цьому доступу до пенсійних активів компанії не матимуть. Вони тільки будуть приймати рішення, куди їх вкладати: які купити цінні папери, в який банк покласти на депозит і так далі. А кошти буде перераховувати банк – зберігач відповідно до укладених договорів. Крім того, він буде здійснювати додатковий контроль за тим, як компанії розпоряджаються пенсійними активами.

 

– Як буде здійснюватися нагляд за усіма учасниками накопичувальної системи?

– Закон припускає жорсткий нагляд за усіма учасниками накопичувальної системи. По-перше, це сама людина, яка зможе стежити за зростанням своїх засобів. По-друге, контролювати діяльність компаній, що управляють, буде держава в особі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Державної служби фінансового моніторингу, Національного банку і Пенсійного фонду. Ну і по-третє, нагляд вестиме банк – зберігач.

Продовження у наступному номері.

 

Анатолій Чорний

перший заступник начальника управління

ПФУ в м. Смілі та Смілянського району

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.