Обережно – гриби

Щороку в Україні через отруєння грибами потрапляють до лікарні сотні людей. Найбільша кількість смертельних випадків отруєння дикорослими грибами відбувається через вживання в їжу блідої поганки, але є й інші гриби, що можуть призвести до важкого отруєння та летальних наслідків.

Черкаське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області звертається до жителів та гостей району з проханням подумати перед тим, як прийняти сумнівне рішення про збір та вживання дикорослих грибів.

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.

Щоб запобігти отруєння грибами, рекомендуються дотримуватись наступних правил, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.

Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.

Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

Не збирайте гриби:
– якщо не впевнені, що знаєте їх – якими б апетитними вони не виглядали;
– поблизу транспортних магістралей, на промислових полігонах, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
– невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення – «бульба», оточене оболонкою;
– з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих;
– ніколи не збирайте пластинчасті гриби – отруйні гриби маскуються під них;
– «шампіньйони» та «печериці», у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.

Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках – вони не завжди відповідають дійсності.

Не куштуйте сирі гриби на смак.

Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні – викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом – викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрих зніміть з капелюшка слизьку плівку.

Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється отрута.

При обробці кип’ятіть гриби 7 – 10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які маєте намір використати для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік (тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку).

Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин.

Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.

Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовані консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10 – 15 хвилин.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ ГРИБАМИ:
1. Викличте «Швидку медичну допомогу».
2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5 – 6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4 – 5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс.
4. З’ясуйте, хто вживав гриби разом із постраждалим, проведіть профілактичні заходи.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ вживати будь-які ліки та їжу, а також алкогольні напої, молоко, – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику. Неприпустимо займатися будь-якими іншими видами самолікування.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Якщо у вас немає переконливого власного досвіду, радимо – не збирайте та зовсім не споживайте дикорослих грибів!

Черкаське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Черкаській області

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.