На базі Смілянського лісгоспу продемонстрували сучасні впровадження у лісовирощуванні

1-4_resizeПро сучасні впровадження у лісовирощуванні розповіли лісівники Черкащини у ході прес-туру для представників обласних засобів масової інформації. Відбувся захід на базі Смілянського лісгоспу у рамках Лісівничого тижня, інформують у Черкаському обласному лісового та мисливського господарства.

Начальник обласного управління Олександр Дзюбенко зазначив, що стрімкі зміни клімату останніх років призводять до того, що лісівникам необхідно експериментувати, впроваджувати нові, сучасні технології у лісовирощуванні, без яких неможливо виростити продуктивні, здорові, гарні ліси. До таких належать: вирощування у сучасних теплицях сіянців із закритою кореневою системою, що дозволяє досягати практично стовідсоткової приживлюваності, використання вологонакопичувачів-абсорбентів для обробки кореневої системи сіянців перед садінням.

Практично на всіх лісових розсадниках, у теплицях функціонують новітні системи зрошування та поливу. З метою зменшення людського впливу на якість садіння лісових культур та доглядів за ними, впроваджується механізоване садіння лісу та механізовані догляди, хімічні догляди.

Особливу увагу приділяють лісівники Черкащини введенню більш посухостійких порід та зменшенню кількості монокультур, а саме – висаджуванню змішаних лісів. Вже зараз у розсадниках вирощують гледичію, сосну палласа (кримську), сосну жорстку, модрину європейську. За спостереженнями останніх років, досить добре почуваються у наших теперішніх посухостійких кліматичних умовах горіх чорний та дуб червоний. Вводяться плодові деревні породи, які забезпечуватимуть стійкість насаджень до шкідників і хвороб: черешня, абрикоса, алича та інші.

Впровадження сучасних технологій лісівники продемонстрували медійникам на прикладі Смілянського лісгоспу.

Так, цьогоріч у Мліївському та Будянському лісництах розпочали вирощувати сіянці дуба звичайного із закритою кореневою системою у касетах шведського виробництва. Для створення оптимальних умов вирощування, лісгосп придбав дві сучасні теплиці загальною площею 660 метрів квадратних.

Як повідомив директор Смілянського лісгоспу Юрій Сегеда, на підприємстві, починаючи з 2008 року, практикується створення лісових культур дуба звичайного сіянцями із закритою кореневою системою, і у такий спосіб за ці роки вже висадили 551 гектар лісів. Раніше сіянці вирощували в поліетиленових пакетах, з цього року – у касетах. Ця технологія виправдала себе: після проростання сіянець не треба викопувати, обрізати корінь, у такий спосіб формується міцна коренева система, яка не пошкоджується при пересадці у відкритий ґрунт. Вирощений посадматеріал із ЗКС приживається практично стовідсотково, має сильнішу енергію росту, ніж лісові культури, створені звичайним способом. З неушкодженою кореневою системою при посадці рослина швидко набирає необхідні поживні речовини і в перші роки зростання дає максимальний приріст. Такі саджанці не бояться негативного впливу забур’янення та пригнічення другорядними деревними породами. Тож ще однією важливою перевагою є зменшення витрат на догляди за лісовими культурами.

Відтак у теплицях та лісових розсадниках лісгоспу наразі зростає 30 тисяч сіянців дуба звичайного у пакетах та 110 тисяч – у касетах, що дасть змогу заліснити понад 100 гектарів площ. До слова, цьогоріч у Смілянському лісгоспі створено 144 гектари лісових культур, з них 60 гектарів – сіянцями із закритою кореневою системою.

У Мліївському лісництві оглянули також лісовий розсадник, де завдяки крапельному поливу зростають понад 400 тисяч відмінних сіянців сосни та дуба.

У Будянському лісництві продемонстрували різновікові лісові культури дуба звичайного, створені сіянцями із ЗКС. А ще – власні експерименти у лісорозсадницькій справі – посадковий меч, який лісівники називають мечем Харченка (адже удосконалений він саме лісничим Будянського лісництва Віктором Харченком). Цей інструмент значно полегшує садіння лісу, бо прилаштований саме для сіянців із закритою кореневою системою, вирощених у касетах.

Тут же, у Будянському лісництві, продемонстрували сучасний підхід до лісового насінництва – камеру для зберігання жолудів дуба. Якісне лісове насіння – це перший та найважливіший крок до міцних та продуктивних лісових насаджень. Але зібрати, відсортувати насіння – це лише пів справи. З метою створення резерву на випадок неврожайних років майже 2 тонни спеціально підготовленого жолудя дуба звичайного наразі знаходиться на довгостроковому зберіганні. Температура в холодильній камері завдяки спеціальному датчику утримується на рівні від нуля до мінус п’яти градусів, вологість – від 40% до 50%. Загальний об’єм – 13 метрів кубічних, в ній може зберігатися до 5 тонн жолудів. Тож смілянські лісівники, завдяки впровадженню новітніх методів зберігання лісового насіння, убезпечені від неврожайних років та впевнені, що завжди матимуть стратегічний запас якісного насіннєвого матеріалу для безперервного процесу створення нових лісів.

Довідково: цьогоріч лісовідновлення у держлісгоспах Черкащини здійснено на площі 1119,3 га, сприяння природному поновленню – на площі 160,6 га. Лісорозведення проведено на площі 40,9 га. Разом відтворення лісів проведено на площі 1320 ,8 га. Догляди за лісовими культурами здійснили на площі 5326 га. Лісові розсадники закладені на 14 га – вирощується майже 10 мільйонів сіянців та саджанців. Плантації новорічних ялинок створили на 50 га.

1-4_resize 13_resize 7_resize

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.