Компенсувати підвищення тарифів на компослуги можна субсидією або компенсацією

12З липня цього року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів, якою передбачено запровадження компенсації з оплати комунальних послуг. Поряд із цим видом соціальної гарантії продовжує діяти програма житлових субсидій, порядок надання яких суттєво змінено вже з 1 жовтня. В чому їх відмінність, де можна оформити, та чи зможе родина отримати і субсидію, і компенсацію розповідає директор Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА Руслан Чикало.

 – Які види соціальної підтримки з оплати комунальних послуг наразі діють для громадян?

– З 1 липня 2014 року набрала чинності Постанова Кабміну, яка дає можливість отримати компенсацію додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів.

Право на компенсацію мають сім’ї, в яких середньомісячний сукупний дохід за попередні півроку не перевищив прожиткового мінімуму для родини. Мінімум визначається окремо для кожної родини залежно від її складу. Компенсація розраховуватиметься як різниця між розміром плати за комунальні послуги у межах норм споживання після підвищення цін і тарифів на комунальні послуги та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни тарифів. Розмір компенсації визначатимуть окремо для кожного виду комунальних послуг в опалювальний та неопалювальний сезон.

Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, в яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами, перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу, який розраховуватиметься для кожної родини індивідуально. До 1 жовтня це право мали ті, у кого витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищували 10-15 % середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

– Чи можна буде одній сім’ї отримувати як компенсацію, так і субсидію?

– Компенсацію не отримають сім’ї, які одержували і будуть одержувати житлові субсидії, оскільки вони продовжуватимуть сплачувати лише обов’язковий відсоток своїх доходів.

Для сімей, які набудуть право на субсидію і матимуть право на компенсацію після підвищення цін і тарифів, розмір компенсації буде розраховуватися як різниця між розміром обов’язкової плати за послуги і величиною той плати, яку сім’я сплачувала за них до зміни тарифів.

Сім’ї, які не отримають субсидію, оскільки їх розмір плати за послуги не перевищуватиме обов’язковий відсоток доходів, одержать компенсацію у розмірі 100 відсотків.

– Які вимоги та порядок виплати компенсації?

– Призначення компенсації здійснюється органами соціального захисту населення за спрощеним механізмом.

Для цього громадяни надають лише довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб та довідку про їхні доходи.

На запит органів соціального захисту населення організації-постачальники житлово-комунальних послуг у 5-денний термін мають надати інформацію про середньомісячний розмір плати за фактично спожиті послуги в межах норм до та після зміни цін і тарифів.

Лише після цього органи соціального захисту населення мають змогу розрахувати розмір компенсації та щомісячно перераховувати її підприємству, що надає послуги.

– Кому призначається субсидія?

– Одному із членів домогосподарства, який зареєстрований в житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.

– Який порядок обрахунку розміру субсидії? І як самостійно розрахувати, чи має людина право на отримання цього виду соціальної допомоги?

– Порядок обрахунку розміру субсидії передбачає новий механізм визначення обов’язкового відсотка платежу сім’ї за житлово-комунальні послуги, який розраховується індивідуально для кожної сім’ї та залежить виключно від її доходів:

По-перше, визначається середньомісячний дохід сім’ї на одного члена за попередні 6 місяців.

Приклад: дохід сім’ї, яка складається з 2 осіб, за 6 місяців становить 15 000 грн., середньомісячний дохід на одного члена:

15 000 грн./2 особи/6 місяців = 1 250 грн.

По-друге, розраховується обов’язковий відсоток платежу за встановленою формулою: середньомісячний дохід на одну особу за попередні 6 місяців розділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу (у 2014 році – 1 176 грн.) та базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії (2), після чого помножити на базову норму плати за ЖКП (15 %).

Приклад (продовження): 1 250 грн./1 176 грн./2*15 % = 7,97 %.

І по-третє, визначається розмір обов’язкового платежу шляхом множення середньомісячного сукупного доходу сім’ї за 6 місяців на обов’язковий відсоток платежу.

Приклад (продовження): 7,97 %*2 500 грн. = 199,3 грн., де 2 500 грн. – середньомісячний сукупний дохід домогосподарства (15 000 грн./6 міс.).

Розмір субсидії розраховується як різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги за соціальними нормативами та розміром обов’язкового платежу.

Приклад для домогосподарства із двох пенсіонерів:

Середньомісячний сукупний дохід сім’ї – 2 500 грн., чисельність осіб у домогосподарстві – 2, середньомісячний сукупний дохід на одну особу – 1 250 грн., розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм – 400 грн.

Приведемо розрахунок розміру субсидії, для наочності – у порівнянні з порядком, якій застосовувався раніше.

Розрахунок розміру субсидії до 01.10.2014:

Відсоток обов’язкового платежу (оскільки сім’я складається з непрацездатних осіб відсоток обов’язкового платежу становить 10 % від доходу) – 10 %; розмір обов’язкового платежу (2 500 грн. * 10 %) – 250 грн.; розмір субсидії (400 грн. – 250 грн.) – 150 грн.

Розрахунок розміру субсидії після 01.10.2014:

Відсоток обов’язкового платежу (1 250 грн./1 176/2*15 %) – 7,97 %; розмір обов’язкового платежу (2 500 грн. * 7,97 %) – 199,3 грн.; розмір субсидії (400 грн. – 199,3 грн.) – 200,7 грн.

– Тепер давайте розберемося, кому призначається компенсація.

– Компенсація призначається будь-якій особі, яка зареєстрована в житловому приміщенні.

Приклад визначення права на отримання компенсації: якщо сім’я складається із двох працездатних осіб та двох дітей віком до 6 і від 6 до 18 років і їхній дохід не перевищує 4 754 грн. на місяць, то вони матимуть право на компенсацію (прожитковий мінімум сім’ї = 1 218 грн.*2 особи + 1 286 грн. + 1 032 грн.).

– Варто повідомити, які на сьогодні норми прожиткових мінімумів у державі.

– З 1 січня 2014 року у країні визначено такі розміри прожиткових мінімумів:

для дітей віком до 6 років – 1 032 грн.;

для дітей віком від 6 до 18 років – 1 286 грн.;

для працездатних осіб – 1 218 грн.;

для осіб, які втратили працездатність – 949 грн.

– Які документи необхідно подати для призначення субсидії та компенсації?

– Щоб оформити субсидію, заявник подає до управління соціального захисту за місцем проживання такі документи: заяву за встановленою формою; декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (також певної форми); довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої в житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги).

Інші відомості, необхідні для призначення житлової субсидії (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) надають організації, які постачають ці послуги, на запит органів праці та соціального захисту населення.

Що стосується компенсації, заявник подає до управління соціального захисту за місцем проживання такі документи: заяву відповідної форми; довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб; довідку про доходи членів сім‘ї; згоду на обробку цих даних.

– Куди подавати документи в сільській місцевості?

– На селі прийом заяв із необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Для зручності наводимо телефони органів соціального захисту населення, де можна отримати додаткові консультації фахівців.

місто Сміла – 4 23 34; Смілянський район – 4 72 17; за довідками можете звертатися до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації – 63-37-77.

– Чи збільшиться кількість осіб, які матимуть право на отримання соціальних гарантій, у зв’язку з погіршенням економічної ситуації у країні?

– Так, ми очікуємо зростання кількості отримувачів компенсацій та субсидій, адже це напряму пов’язано зі зменшенням доходів населення. Проте ми готові до напливу людей й забезпечимо соціальний захист кожного громадянина з малими статками, хто до нас звернеться.

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.