ГОРІХОВА АЛЕЯ БЕРЕЖЕ ПАМ’ЯТЬ ПРО ГРАФА

DSCF1443Між селами Плоске і Будки росте алея горіха чорного. Їй понад 120 років. Добре, що гострі сокири обійшли її стороною.

Аналогічної алеї немає в усій Україні. Тому потрібно берегти унікальне насадження позаминулого століття.

За словами краєзнавців, Олександр Бобринський привіз тисячу саджанців горіха чорного в Смілу наприкінці ХІХ століття з Північної Америки (горіх чорний – велике дерево, відносно посухостійке, зимостійке, яке витримує морози до 35 градусів, у Північній Америці живе до 400 років). Ними й засадили на Смілянщині алею довжиною 1,2 кілометра. Олександр Олексійович особисто опікував насадження. Сюди привозив свою родину, гостей.

На сьогодні збереглося близько 300 дерев. Навіть люті морози минулих зим не вплинули на їх ріст.

Горіх чорний схожий на волоський, плоди його нагадують кульки. Дерева набрали висоту до 25–26 метрів. Діаметр – 40–50 сантиметрів. Росте це дерево також на Вінниччині, віком до 80 років. Вважається воно дуже цінним: з горіха чорного виготовляють, зокрема, меблі. Красиві і якісні!

Алея Олександра Бобринського з травня до пізньої осені приваблює любителів природи, краєзнавців, гостей зі Сміли. У спеку під її густими шатами ховаються члени дачного кооперативу «Здоров’я», які очікують автобуса. Саме поряд з кооперативом  тягнеться згадана алея, яка береже пам’ять про одного з графів Бобринських.

А. Тясминський

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.