Екологи Черкащини закликають берегти першоцвіт

Підсніжник, сон-трава, шафран, цибуля ведмежа, втюльпан дібровний, проліска, ряст Маршала, горицвіт весняний, конвалія – це не повний перелік ранньоквітучих видів, що зустрічаються на Черкащині. Усі ці рослини знаходяться на межі зникнення, більшість з них занесена до Червоної книги України.

Аби зберегти ранньоквітучі видів рослин в період з середини лютого до кінця травня в області проводиться операція «Первоцвіт».

Завдання природоохоронної акції «Первоцвіт» – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин і спрямувати зусилля молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів та пропаганда відмови від їх купівлі.

В цьому році, зважаючи на аномально теплу зиму, вже в лютому з`явилися первоцвіти і в урочищі Холодний Яр. Підсніжник складчастий, який займає чималу територію урочища, є нетиповим для рівнинної місцевості видом, такий вид підсніжника зустрічається в гірській місцевості Карпат та Криму.

Збір первоцвітів підриває чисельність їх популяцій та здатність до вегетації. Для багатьох видів щорічний збір ранньоквітучих рослин з пошкодженням кореневої системи став причиною різкого скорочення ареалу поширення. Збирання першоцвітів має несприятливі наслідки для популяцій, адже крім фактично знищення, рослини не мають можливості утворити насіння.

Згідно з чинним законодавством, здійснюючи збирання та торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону Книгу України».

За порушення законодавства передбачена відповідальність.

Зокрема, порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів рослинного світу – штраф від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 1700 грн).

Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України – штраф від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 3655 грн) з конфіскацією об’єктів рослинного світу.

У акції «Первоцвіти» участь може брати кожний.

Прикладом участі в збереженні ранньоквітучих видів рослин є викладачі та студенти Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, які разом з волонтерами щороку здійснюють їх охорону, інформують в Управлінні екології та природних ресурсів облдержадміністрації.

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.