Чому офіційне працевлаштування важливе та як захистити свої права

Питання «тіньової» зайнятості є надзвичайно актуальним сьогодні. Тому що від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від сплачених внесків залежить набуття страхового стажу та права на пенсію.

Нелегальна зайнятість – це використання роботодавцями найманої праці без належного оформлення трудових відносин.

В даному випадку роботодавець використовує найману працю без укладання трудового договору, іноді без офіційного оформлення відбувається стажування чи проходження випробувального терміну або здійснюється оформлення працівника на умовах неповного робочого часу у разі фактичного виконання роботи повний робочий час.

Небезпека зарплати «в конвертах» і «тіньової» зайнятості полягає в тому, що до бюджетів та державних фондів не надходять в достатньому обсязі кошти від сплати податків, зборів і внесків, а також в тому, що працівник втрачає страховий стаж для призначення пенсії та при досягненні пенсійного віку не зможе отримати пенсію, розмір якої буде відповідати рівню його реальної заробітної плати.

Обираючи між легальним і нелегальним працевлаштуванням, працівнику необхідно врахувати, що тільки легальне передбачає такі права як:

 • право на вільний вибір професії та місця роботи;
 • гарантоване отримання грошової винагороди за виконану роботу;
 • безпечні умови та дотримання режиму праці;
 • право на відпочинок та оплачувану відпустку;
 • захист від незаконного звільнення;
 • соціальний захист у разі:
  – втрати працездатності;
  – у зв’язку з настанням нещасного випадку на виробництві,
  – безробіття;
 • та гарантоване в майбутньому пенсійне забезпечення.

Кожен з нас має право жити в добробуті та мати умови праці гарантовані діючим трудовим законодавством.

Працівник повинен вимагати від свого роботодавця офіційного оформлення на повний робочий день та виплату заробітної плати відповідно до законодавства – прозоро і чесно.
Отримуючи заробітну плату менше мінімального рівня, людина позбавляється страхового стажу і відповідно – права на майбутню пенсію.

Подбайте про своє майбутнє, не погоджуйтесь на неповну зайнятість та виплати у “конвертах”, наголошують у Смілянському відділі обласного управління ПФУ.

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.