Бізнес-поради Кличка і роман про крах Росії: що читали українці в 2018 році

книги Збільшення кількості книжок українською мовою, зростання перекладів світових бестселерів та унікальні ілюстрації: останніми роками вітчизняні видавництва тішать якісною літературою вибагливих читачів та демонструють відродження вітчизняного книгодрукування.

Відродження книговидавництва триває

Останні роки стали для української книжки періодом поступового, однак стабільного завоювання ринку. Експерти звертають увагу, що введення обмежень на російські книжки підштовхнуло українських видавців до пошуку нових авторів усередині країни. Літературні критики додають, що війна на Донбасі спонукала до появи нових авторів – які пройшли бойові дії і можуть поділитися своїм досвідом через текст.

«Як тільки російських книжок у нас стало менше, ві­тчизняне книговидання почало відроджуватися. Україна стає самодостатньою книжковою державою», – констатував поет і директор видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович.

Також санкції спричинили й іншу позитивну тенденцію, яка тримається останні роки – перекладацький бум. Так, доволі швидко українською була перекладена одна із найпопулярніших у світі книжок 2018 року – «Вогонь і лють. Всередині Білого дому Трампа» від журналіста Майкла Волфа. 

Разом із кількістю виданих книжок зросла і популярність читання серед українців. Це продемонстрував, зокрема, рівень відвідування найбільших українських спеціалізованих ярмарків – київського «Книжкового Арсеналу» та львівського Book Forum. На перший цього року прийшло 50 тисяч книголюбів – вони мали змогу познайомитися із новинками від 150 видавництв. А заходи другого відвідали 22 тисячі людей. Тут було представлено 272 видавничі та книготорговельні структури.

books_ukr

Від детективів до фантастики

Як свідчать дані дослідників із проекту Ukrainian Reading and Publishing Data, 2018-го українці найбільше читали сучасні детективи, класику, фантастику, підручники та книжки із саморозвитку.

Одним із найпомітніших видань класичних творів цього року став роман Мілана Кундери «Вальс на прощання» у перекладі Леоніда Кононовича. В основі, на перший погляд, комедійної розповіді – стосунки між вісьмома героями, у яких згодом проступають темні та неоднозначні тони.

«Я не знаю, що це за магія, пов’язана з його літературним стилем, але книжки Кундери, одного разу ввійшовши у ваше життя, залишаються там назавжди», – зазначила Мар’яна Савка, головна редакторка «Видавництва Старого Лева».

Серед сучасних детективів літературні критики звертають увагу на роман української письменниці Лесі Демської «Літо психіатра», який потрапив до довгого списку Книги року ВВС-2018. За сюжетом львівський психіатр Андрій Левинський вирушає відпочити від роботи до села, де йому раптово доводиться розслідувати низку підозрілих смертей.

Радник ЄБРР з питань культури Світлана Пиркало охарактеризувала роман «детективом про пристрасті сільської глибинки», у якому є  «загадки і відьми, барвисті персонажі, побічні лінії, які всі знаходять своє розв’язання».

У жанрі фантастики читачам найбільше запам’ятався роман відомого українського журналіста Андрія Цаплієнка «Стіна». Держкомтелерадіо визначило видання «бестселером року». За сюжетом у майбутньому Україна змушена тримати рубіж від дикунів, які населяють Дике Поле – те, що лишилося від Росії після розпаду у 2054 році.

 «Мені треба було відтворити світ, отруєний залишками сучасних військових технологій, які потрапили в руки дикунів, спадкоємців сьогоднішніх північних агресорів», – розповів про свою роботу журналіст-письменник.

Оглядачі дитячої літератури рекомендували цього року батькам звернути увагу на книжку-інструкцію «Ом і Дзень» Олександри Орлової із ілюстраціями від художниці Надії Кушнір (під псевдонімом Надьожна). У цій книжці авторки дотепно показують, як правильно потрібно займатися йогою.

«Мені кортіло створити книжку-розвагу для дітей і про дітей, де йога-провідником буде малюк», – розповіла Олександра Орлова про задум.

Тим часом у жанрі мотиваційної літератури цьогоріч відзначився колишній чемпіон світу з боксу Володимир Кличко, який після завершення спортивної кар’єри зайнявся менеджментом і навіть викладає цю дисципліну в Університеті Санкт-Ґаллена у Швейцарії. У своїй книжці він пише про те, як потрібно справлятися із неминучими складними ситуаціями.

«Є люди – просто неймовірні приклади для наслідування. Саме таким, на мою думку, і є Володимир Кличко», – охарактеризував автора виконавчий директор німецької корпорації SAP SE Білл Макдермотт.

Видавці уже готують нові плани на наступний рік, передбачаючи подальше зростання попиту. Як констатують фахівці, книжкова індустрія продовжує тримати фокус на читачеві, який все більше тепер орієнтується на українськомовний текст у якісному оформленні.

За матеріалами Центру громадського моніторингу та контролю.

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.