65 років ГЕС у Великій Яблунівці

У 1953 році у селі Великій Яблунівці здається в експлуатацію гідроелектростанція потужністю 84 кВт (рік викладено цеглою на фасаді будівлі). В 1954 році відкривається Малосмілянський гранітний кар’єр. 19 листопада 1954 року газета «Червоний стяг» повідомляє: «Гордістю села є гідроелектростанція потужністю 84 кіловат… Встановлено 450 освітлювальних точок. Повністю електрифіковано тваринницькі приміщення, а також млин, пилораму, кузню, школу, клуб. У колгоспному виробництві встановлено 20 діючих електромоторів.

Мала ГЕС у Великій Яблунівці на Тясмині ще до 1970- х років була цілком діючим об’єктом і задовольняла потреби в електриці місцевого колективного господарства. З приходом більш «дешевої», ТЕЦ і АЕС, електрики було прийнято рішення про зупинення роботи ГЕС, а воду спустити. Але після зниження рівня води перед дамбою чимало криниць у селі пересохло, і за наполяганням місцевого населення греблю відновили.

Приміщення ГЕС до цього часу є пам’ятником епохи будівництва малих електростанцій на річках України. Наразі використовується як гідрологічний пост (замірювання рівня води в річці Тясмин), про що свідчать таблички «Комгідромет, гідрологічний пост В. Яблунівка».

Місцевість дуже мальовнича в будь-яку пору року, не тільки навесні або восени, а й взимку. Часом вода на греблі намерзає химерними бурульками, і все це дуже красиво виблискує в променях сонця.

Джерело: uk.wikipedia.org,

www.shukach.com

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *