Мололи зерно на жорнах і ткали килим

Погосподарювати в українській хаті ХІХ століття нині цілком реально. Варто тільки  поїхати у село Плескачівку в музей старовини та народних ремесел. До речі, тут експонати можна чіпати і навіть застосовувати за призначенням. Сюди у тур вихідного дня запросив смілян Сергій Тимофєєв – краєзнавець, натхненник і засновник музею. Там на нас чекала чепурна, розмальована «петраківкою» хатина – із зіллям під стріхою, призьбою і справжніми з позаминулого століття віконницями.

У трьох кімнатах до дрібниць відтворено життя української родини – від утримання худоби, використання знарядь праці до приготування їжі та пригощання гостей. Ліку немає глечикам, діжам, горщикам, ряднам, рушникам.

У хаті зібрано надзвичайно багато всілякого реманенту та побутових речей – все в робочому стані. Бажаючі могли спробувати ткати килим на ткацькому верстаті, а ще кави намолоти, чоботи «попрасувати», постолярувати. Та найбільше сподобалося молоти зерно на жорнах. Саме цим цікавим заняттям і розпочався майстер-клас «Від зернини до хлібини». Пройшовши всі етапи випікання українського хліба, не гріх посидіти на лавах за гостинним столом, посмакувати паляницею та кулешем, вдихаючи пахощі сіна і трав, якими щедро встелена долівка.

Музей старовини і народних ремесел наповнений життєдайною енергетикою, адже його експонати колись слугували сільським родинам. Екскурсоводи переказують цікаві історії про те, як, створюючи музей, ходили від хати до хати – збирали речі, слухали спогади, із вдячністю згадують усіх, хто передав у музей найцінніше, що десятиліттям, і навіть століттями, зберігалося в родинних скринях, на горищах, у обійстях. Щиро радимо: при нагоді завітайте!

                                                                                                             Юлія ХАРЧЕНКО

 

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.