Чи вбиває ультрамарафон ваші коліна?

Skorokhod Oleksandr

У попередньому дописі я згадував про TransEurope-FootRace – ультрамарафон через всю Європу, старт – південь Італії (Барі), фініш – Нордкап, за Полярним колом, довжина дистанції – 4486км. У події 2009 року взяло участь 67 ультрамарафонців із 12 країн, середній вік – понад 50 років. Щодня вони бігли в середньому 70 км на день протягом 64 днів (!)Втім, унікальність цього ультразабігу, який, доречі, не є найдовшим у світі, не тільки в неймовірній протяжності дистанції. Адже це був чи не перший багатоетапний ультрамарафон, який став справжньою лабораторією для вивчення змін, які відбуваються в організмі бігунів під час ультрамарафонів, у першу чергу в опорно-руховому апараті.

Протягом понад 2 місяців бігу:

📌зроблено 741 МРТ-дослідження;

📌взято 5720 проб сечі, 244 проби крові;

📌проведено 205 ЕКГ, 1018 замірів біоелектричного імпедансу;

📌проведено 539 антропологічних вимірювань;

📌проведено 150 психологічних опитувань.

Що виявили дослідники:

✅м’які тканини: ахіллове сухожилля тимчасово потовщувалось, з’являлись набряки – все минало після фінішу.

✅коліна: жодних нових патологій зафіксовано не було!

✅хрящ: до 2500 км спостерігалася деградація, а потім – регенерація, фактично відновлення хряща проходило під час того як продовжувалися великі бігові навантаження!

Фактично, вчені вперше з’ясували, що хрящова поверхня суглобів регенерувала ще під час самого забігу, а не в період відновлення після рейса, як вважали до цього (!).

Але. Зверніть увагу:

– учасники ультрамарафону були досить досвідченими із тривалим біговим стажем (!)

– те, що наші тканини, в тому числі хрящова, здатні до такої значної адаптації до навантажень – не відміняє звичайних фізіологічних законівпро поступовість та дозованість навантажень у тренувальному процесі. Інакше, якщо навантаження занадто великі чи інтенсивні – організм може просто не встигнути адаптуватися, що призведе до травмування.

*

Новий епізод подкасту про стомильний ультрамарафон C&O Canal 100, який пробіг майже 2 тижні тому – сподіваюся дороблю до завтра. Дочекайтеся 😉

Докладніше про дослідження:

Uwe HW Schütz et al. The Transeurope Footrace Project: longitudinal data acquisition in a cluster randomized mobile MRI observational cohort study on 44 endurance runners at a 64-stage 4,486km transcontinental ultramarathon BMC Medicine volume 10, Article number: 78 (2012)

📸Route of Trans Europe Foot Race 2009 (4,486 km from south to north of Europe).

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.