ЗМІНЕНА МЕТОДИКА НАДАННЯ ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ

Головним механізмом забезпечення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг є Програма житлових субсидій, яка гарантує малозабезпеченим громадянам стабільність витрат на оплату житлово-комунальних послуг незалежно від зміни їх вартості.
Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу для сім’ї.
На сьогодні, обов’язковий відсоток платежу для призначення субсидії за житлово-комунальні послуги становить 10 або 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу громадян, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), та 10 або 15 відсотків річного сукупного доходу за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
З 1 січня 2013 року у разі призначення житлової субсидії сім’ям, які складаються з лише непрацездатних громадян, або до складу яких входять діти або інваліди І чи ІІ груп і дохід на одну особу не перевищує 100 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (з 01.01.2013 складає 1108,0 грн., з 01.12.2013 – 1176,0 грн.), сплачують за житлово-комунальні послуги 10 відсотків середньомісячного (річного) сукупного доходу.
Усі інші сім’ї сплачують відповідно 15 відсотків середньомісячного або річного сукупного доходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №152 внесено зміни до пункту 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848.
Відтепер для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає до управління праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Міністерством соціальної політики України, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України.
Тобто, у разі, якщо громадяни з певних причин (ліквідація підприємства тощо) не можуть надати довідку про доходи визначеної форми за необхідний період, вони можуть надати форму ОК-5, видану управлінням Пенсійного фонду України в м. Сміла.
З метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів на надання населенню житлової субсидії затверджена нова редакція Методики надання населенню житлових субсидій, яка встановлює єдиний порядок призначення та розрахунку житлових субсидій. Відповідно до Методики субсидія за заявою громадянина призначається:
1) для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг – на 6 місяців, починаючи з місяця подання заявником заяви про її призначення;
2) для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива – один раз на календарний рік;
3) для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг – один раз на календарний рік, при цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року;
4) для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, якщо плата за опалення (централізоване опалення, опалення природним газом чи електроенергією) проводиться тільки в опалювальний період або за двоставковим тарифом при централізованому опаленні – на опалювальний період, починаючи з місяця звернення за її призначенням;
5) для придбання скрапленого газу та на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявності централізованого опалення або опалення електроенергією – один раз на календарний рік, при цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.
Якщо в житловому приміщенні (будинку) зареєстровані і проживають тільки пенсіонери, які не працюють, та інші непрацездатні громадяни, джерелом існування яких є лише доходи від особистого селянського господарства, пенсія та інші соціальні виплати, житлова субсидія за бажанням заявникам призначається на 12 місяців. Про збільшення доходу або зміну у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб одержувач такої житлової субсидії обов’язково інформує органи праці та соціального захисту населення.
Якщо початок (кінець) опалювального періоду встановлений не з першого числа (не до останнього числа) місяця, розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги та розмір житлової субсидії на ці послуги розраховується окремо на повні і неповні місяці опалювального періоду з урахуванням розміру плати за опалення в цих місяцях. Після проведених розрахунків заявнику видаються повідомлення про призначення житлової субсидії: на неповний місяць початку опалювального періоду; на опалювальний період; на неповний місяць закінчення опалювального періоду. Внаслідок цього зменшується загальний розмір субсидії в неповні місяці опалювального періоду та відбувається його перерозподіл по видам послуг.
Одночасно з цим при незмінному загальному розмірі перерозподіляється в розрізі послуг визначений для сімей обов’язковий відсоток платежу. Повідомлення про призначену субсидію, її розмір та розмір обов’язкового платежу надається отримувачам субсидій у приймальні громадян управління праці та соціального захисту населення за місцем подання документів. Якщо з певних обставин повідомлення громадянами не отримано, це не позбавляє їх від обов’язку щомісячно в розрізі житлово-комунальних послуг сплачувати визначений для їх сімей обов’язковий платіж.
Неправильна оплата послуг призводить до утворення заборгованості з вини отримувачів субсидій.

Людмила КОЛЯДА,
начальник відділу грошових виплат

та компенсацій управління праці

та соціального захисту населення

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *