Смілянська традиційна лялька

Бажання вивчити історію виникнення української традиційної ляльки, її регіональні особливості на Наддніпрянщині, і зокрема Смілянщині, та популяризувати її спонукало мене до написання наукової роботи «Смілянська традиційна лялька» для участі в конкурсі-захисті Малої академії наук. Актуальність мого дослідження полягає в тому, що сучасне українське суспільство недостатньо знайоме з традиціями та походженням української ляльки. Насправді ж історичний розвиток смілянської ляльки досить давній і найбільш традиційний для України. Саме Наддніпрянщина є центром зародження та розвитку традиційного лялькарства.

Опрацювавши історичні докуме­нти, етнографічні факти, обрядово-культовий та міфологічний родовід українських смілянських народних ляльок, дізналася, що, окрім ігрової функції, ляльки мають ще й обрядові функції, пов’язані з родючістю та врожаєм, функції охорони від сил зла, забезпечення дитині здоров’я та щасливої долі тощо. Багато цінної інформації отримала під час листування з майстринями України та майстер-класу у Вікторії Філь, керівника Смілянського осередку народних майстрів «Дивина», яка представляє та продовжує відроджувати одну із традиційних ляльок-мотанок. Її лялька-мотанка – це поєднання прадавніх технік вузликової ляльки Середньої Наддніпрянщини.

Глибокі витоки лялькарства, які пов’язують ляльку з обрядовими віруваннями та родинними оберегами русичів, мають ляльки-нитянки ще однієї смілянської майстрині Лідії Харченко. Майстриня зберегла автентичність у виготовленні ляльки та продовжує давні українські традиції.

Порівнявши творчість двох майстринь, переконалася, що у техніці та методах виготовлення є багато спільного, а саме: символічність ляльки, природність і використання натуральних матеріалів та оберегові властивості. Але поруч з багатьма спільними рисами існує багато і відмінностей. Майстри Смілянщини та України приходять до спільної думки, що зараз як ніколи раніше відроджується традиція прадавнього українського лялькарства та активно пропагується цей народний промисел.

Приємно відзначити, що на міському конкурсі-захисті МАН наукова робота «Смілянська традиційна лялька» отримала перше місце і буде представлена на обласному етапі у секції «Етнологія».

Анастасія ГЛІЗНЕЦОВА,

переможець міського етапу

конкурсу-захисту наукових робіт МАН

no images were found

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *