У Мошнах на Черкащині відкрито музей імені Тараса Шевченка

На виконання Указу Президента України Віктора Януковича та Рішення Всеукраїнської гуманітарної ради при Президентові України, напередодні визначної для України та світу події – ювілею Великого Кобзаря та в рамках святкування 60-річного ювілею Черкащини, відкрито реконструйований музей імені Тараса Григоровича Шевченка в селі Мошни Черкаського району.
З цієї нагоди на захід завітали віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко, голова облдержадміністрації Сергій Тулуб та голова обласної ради Валерій Черняк.
Музей розташовано в колишньому помешканні міщанина Нагановського, де під час своєї останньої подорожі в Україну, в липні 1959 року, Тарас Шевченко провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Тож експозиція сформована так, щоб максимально відтворити той нелегкий період в житті Тараса Григоровича, коли він востаннє перебував в Україні.
Реставрація музею розпочалася в жовтні 2013 року за сприяння львівського товариства «Візерунок». Проектно-кошторисну документацію було виготовлено приватним підприємством «Ларо 2010». Автором проекту є архітектор Сергій Туренко. Долучалися до його розробки також фахівці з управління містобудування та архітектури Черкаської облдержадміністрації та управління культури, а також архітектор Лариса Скорик.
Після проведення реставраційних робіт, колишнє помешкання Нагановського нині має такий вигляд, яким було в середині ХІХ століття. Цікаво, що в експозиції музею збережено унікальні фото, ікони, «рушнички-божнички», налавники, тексти спогадів, меблі, інші предмети побуту жителів Мошен у ХІХ столітті, які також долучилися до поповнення фонду музею.
Того часу це був заїжджий двір, нині – музейний комплекс, де, як і в той час, розташований будинок, стайня, колодязь та погріб на території площею 1540 квадратних метрів.
Дух того часу передають також криниця з погребом та стайні поряд із приміщенням музею, та головне – хата, оповита очеретом, переступивши поріг якої відвідувач потрапляє у сіни, де на нього чекає знайомство з Тарасом. Усередині хати встановлено непомітну систему опалення, що відтворює атмосферу старовини.
У музеї створено також своєрідну галерею краєвидів, які бачив Тарас Шевченко. Одним із не менш унікальних експонатів музею є карта ХІХ століття, що суттєво відрізняється від сучасної. На ній Дніпро зображений таким, яким черкащани його вже ніколи не побачать. Тут безліч островів та маленьких річок, яких зараз немає. Також на ній спеціальними позначками позначено шлях, який Тарас Григорович проклав до Мошен.
Заступник директора Черкаського обласного краєзнавчого музею з наукової роботи Валентина Нестеренко розповіла про те, що перебування у Мошнах Тараса Шевченка є знаковою подією не лише для села, а й для всієї України та світової української діаспори, адже жителі цього краю почали складати легенди та розповіді про те, як поет тут мешкав. У святкові дні (особливо липневі, коли тут був Тарас Григорович) люди приходили до садиби, гарно прибрані в українських костюмах. Про це весь час берегли пам’ять жителі Мошен.
Віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко, оглянувши двір та будівлю, був приємно вражений:
– Сьогодні нам, як ніколи, слід пам’ятати про заповіт Великого Кобзаря, про його заклик любити Україну, бути разом та спільно будувати наше майбутнє. Тарас Шевченко – це та об’єднуюча постать, духовний лідер, який заклав підвалини й української державності, й української самосвідомості. Ми повинні зробити все можливе, аби гідно вшанувати Великого Генія. Тож я вдячний голові Черкаської облдержадміністрації Сергію Тулубу, керівникам районів і всім тим, хто долучився до цієї значної справи!
Натомість керівник Черкаської області Сергій Тулуб підкреслив – це лише початок: «Для нас, черкащан, найголовнішою подією цього року є відзначення 200-річного ювілею Великого Тараса Шевченка. І на виконання рішень Гуманітарної ради та Указів і доручень Президента України відповідну роботу з підготовки ми розпочали ще три роки тому. Все життя Великого сина України було пронизане ідеєю вірності свого покликання служити українському народові. Тож нині, завдяки відкриттю подібних об’єктів, маємо можливість вшанувати пам’ять про Тараса Шевченка, зануритись у минулі часи, відчути сильний дух, яким володів поет, та який прагнув передати усім наступним поколінням».

Прес-служба голови Черкаської
обласної державної адміністрації

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *