«Чумацька хата»: реконструкція чи знищення?

Величезний подив і обурення в мистецьких колах Черкащини викликала заява депутата Верховної Ради Ірини Геращенко про «знищення унікальної пам’ятки – хати чумака в Моринцях». Журналісти вирішили розібратися – що стоїть за гучними заявами, і зрештою, яка доля чекає «хату чумака»?

Кожний, хто хоч раз у житті відвідував Музей народної архітектури та побуту НАН України поблизу селища Пирогів Київської області, звертав увагу на так звану «шевченківську хату». І дійсно, за описами моринчан, у ній жив нащадок Тараса Григоровича. Коли створювався музей у Пирогові, цю хату перевезли туди із села Шевченкове в 1973 році. Як це робилося? Є загальносвітова практика і відпрацьована технологія реставрації історичних пам’яток: кожен елемент фотографується, нумерується, заводиться в спеціальний каталог, потім розбирається і потім відновлюється. Аналогічним способом на територію Музею перевезли із села Зарубинці Монастирищенського району Черкаської області Церкву Святої Великомучениці Параскеви — пам’ятку доби бароко.

IMG_0014Головний проектувальник реставраційних робіт «хати чумака» в Моринцях Анатолій Ніколенко повідомив, що роботи по «чумацькій хаті» в Моринцях відбуваються згідно з затвердженим проектом, який пройшов відповідну експертизу в Черкаській філії ДП «Держбудекспертиза».

– Оселя, яка простояла не одну сотню років, знаходилася в аварійному стані та потребувала капітального ремонту. Тому ми вирішили повністю її розібрати, а потім знову відтворити. Подібна технологія застосовувалася при реставрації хати В’ячеслава Чорновола у селі Вільховець Звенигородського району. Крім того, буде споруджено фундамент будівлі – за його відсутності вона почала просідати, – зазначив проектувальник.

Сергій Тулуб, якого звинуватили в «знищенні історичної пам’ятки», відразу прокоментував ситуацію.

* Безглуздо навіть думати, що можна знищити таку історичну пам’ятку. Чумацька хата в Моринцях, з часом почала руйнуватися. За висновками фахівців, в такому стані цей об’єкт використовувати для туристичного огляду було вирішено розібрати її згідно погодженого зі спеціалістами проекту та відтворити за старим зразком, – заявив Сергій тулуб.

Відтак громадськість замість аварійної та занедбаної хати, матиме відреставровану будівлю та цілий туристичний комплекс, який передаватиме дух епохи та побутові умови життя людей, які жили за часів Тараса Шевченка.

Указом Президента Віктора Януковича, 2014 рік проголошено Роком Тараса Шевченка в Україні. На всіх черкащан покладено високу місію і величезну відповідальність – достойно презентувати область українській спільноті. Шкода лише одного, що підготовка до цієї події стала для деяких народних депутатів «розмінною картою» в політичних ігрищах.

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *