Історію творили люди

До 60-річчя Черкаської області

Сімдесяті роки ХХ століття – особливі в розвитку нашого міста. Тільки за 1970-1977 рр. Сміла щорічно виходила переможцем у республіканському змаганні серед міст України за кращий благоустрій і навіть 8 кварталів підряд утримувала перехідний прапор за кращі виробничі показники серед міст області, у чому велика заслуга депутатів міської ради, її виконавчого комітету. На підприємствах міста валовий обсяг виробництва зріс в 1,8 раза. Продуктивність праці підвищилась на 36,2%. За ті роки в місті побудовано і введено в дію міську лікарню, центральний універмаг, широкоформатний кінотеатр, міський Будинок культури, готель, Будинок культури залізничників, школу №12, будинок престарілих. У нові квартири і будинки поселилось 1872 сім’ї. Цим новобудовам сприяла здача в експлуатацію центрального водопостачання та колектора каналізації з очисними спорудами. Все це дало змогу вести висотну житлову забудову, спорудження об’єктів соцкульту. Люди старшого покоління пам’ятають, що це був час післявоєнних великих народних звершень і напруженої праці всієї трудової Сміли.

Визначну організаторську роль у створенні цієї важливої бази соціальних надбань для трудящих міста брав на себе депутатський і партійно-громадський актив разом з трудовими колективами, що сприяло здійсненню планів як 8-ї п’ятирічки, так в подальшому і 9 та 10 п’ятирічних планів – по обсягу виробництва на 39,8 % і 87,7 % по приросту за рахунок підвищення продуктивності праці на промислових підприємствах і в будівельних організаціях.

Активізації роботи міської ради сприяло створення з числа депутатів галузевих постійних комісій по 10–15 депутатів у кожній та депутатських груп на підприємствах. Їх очолювали професійно досвідчені спеціалісти та організатори. Так, постійну планово-бюджетну комісію очолювали в свій термін М.С. Павлік, І.М. Єднерал; промисловості, транспорту і зв’язку – М.Д. Курчашов, Марков, П.І. Даценко; будівництва – В.М. Вишневський, М.Т. Перемей, В.І. Товстоп’ят; народної освіти – В.І. Стеценко, О.Ф. Давиденко, В.Л. Хвиля, охорони здоров’я і соцзабезпечення – Р.М. Кутиська, Є.В. Ткачук, Г.В. Курсевич, І.П. Харін; соцзаконності – І.Ф. Димарецький, В.С. Тараненко, В.З. Семенов, В.І. Кашевський та інші.

Депутатські групи на підприємствах очолювали: В.Д. Недєлко, В.М. Мокрицький, Б.Ф. Шалигін – машбудзавод; А.О. Кондратенко, Марков – РПЗ; В.М. Змунчило, А.С. Кифенко – СЕМРЗ; В.Г. Манжосов, О.М. Садич – меблева фабрика; В.В. Лопатніков – локомотивне депо; М.Ф. Пишков – БМУ-141; І.Д. Руденко – трест «Смілапромбуд»; М.І. Захарченко, О.О. Рендоренко – вагонне депо; М.П. Дем’яненко, В.А. Пітаєва – швейна фабрика та інші.

З числа депутатів міської ради були висунуті у виробничих колективах та виборчих округах і були обрані депутатами Верховної Ради токар машбудзаводу, член виконкому міської ради Ніна Гончаренко, слюсар електромеханічного заводу Віктор Хільченко.

Депутатами до Черкаської обласної ради неодноразово обиралися ветеран Великої Вітчизняної війни, кавалер трьох орденів Слави, Герой Соціалістичної Праці, розмітник машинобудівного заводу Максим Величко; Андрій Гірко із Шевченківського відділка залізниці, швея швейної фабрики Марія Дем’яненко, машиніст парового молота СЕМРЗ Олена Гнилоквас, оператор молочноконсервного комбінату Ольга Іголкіна, Валентина Пітаєва, автор цих рядків та інші.

До складу виконавчого комітету міської ради неодноразово обиралися Ф.Д. Вербовський, І.Й. Міршук, В.М. Бібік, М.М. Пожар, В.О. Лучко, С.Н. Ільющенко, М.Є. Григор’єв, В.М. Змунчило, М.Г. Рибчинська, Г.В. Курсевич, І.Т. Жарко, М.С. Павлік, І.М. Коломієць, А.А. Кульбашний, Д.Т. Воскобойник, В.М. Вишневський, М.К. Валовий, В.М. Мокрицький, О.Й. Дзевульський.

Ефективній роботі міської ради сприяли ветерани Г.В. Мохонько, М.У. Щербань, О.В. Васєчко, Б.С. Мишінський, Д.Д. Панасенко, С.Є. Гайван, С. Коршунов, В.І. Яровий, І.У. Махаринець, В.Г. Новіцький, М.Г. Демченко, І.В. Берестянко, голови та актив кварткомів.

Тоді ж почалося налагодження дружніх зв’язків з іншими містами, зокрема Ржевом Тверської області Росії, тож запозичували і досвід роботи тамтешніх галузевих підприємств. Пізніше дружні зв’язки закріпилися з російськими Даніловом і Алатирем, а також Ірпенем, Уманню, Ватутіним, Ковелем та іншими містами.

Міська рада постійно приділяла увагу патріотичній роботі, вшануванню пам’яті полеглих у роки Великої Вітчизняної війни. Цьому активно сприяли депутати-фронтовики М.Л. Герман, Герой Радянського Союзу І.М. Орлов, І.М. Перехрест, А.Ф. Ніконов, П.Д. Пахомчик, ковалер трьох орденів Слави, Герой Соціалістичної Праці М.К. Величко, учасники Параду Перемоги 1945 року І.І. Бурлачко, М.Г. Борщ, І.М. Коломієць, Б.Ф. Остапенко. Були перезахоронені останки загиблих і впорядкувані братські могили, встановлені пам’ятні знаки, споруджено Меморіал Слави в центральному парку, обеліски слави в мікрорайонах.

Підсумовуючи, хочу сказати, що, завдяки потужному кадровому потенціалу, ініціативі й ентузіазму громадського активу міській раді вдавалося вирішувати масу вкрай необхідних для життєдіяльності міста питань, розвивати головні галузі виробництва і одночасно зміцнювати місцеву промисловість з випуску товарів народного споживання і господарського призначення, а також розширювати соціально-побутову базу. Повністю була здійснена програма будівництва і забезпечення дошкільними закладами, створені всі інженерно-технічні комунікації і об’єкти водо-, енерго- і газопостачання, дорожних і мостових сполучень, що забезпечує життя міста і сьогодні, і на перспективу.

Федір ВЕРБОВСЬКИЙ,

пенсіонер, ветеран Великої Вітчизняної війни і праці,

Почесний громадянин Сміли

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.
Материал сайта girl-secret.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *