Відновити авторитет і довіру – тоді й розраховувати на розуміння

Відкритість влади

(Продовження)

Сміла не найгірше місто за станом доріг

– Коли розпочнеться ремонт доріг? Які вулиці заплановано ремонтувати, чи виділено кошти і в якому обсязі?

– На сьогодні загальна сума фінансування, яка передбачена на поточний і капітальний ремонт доріг – це близько 2,5 млн. грн., із них 55% – це поточний ремонт. Яка буде вартість дорожнього покриття в цьому році, залежить від складових (щебеню, бітуму, паливно-мастильних матеріалів і т.д.). Орієнтовно, цих грошей має вистачити на 10 тисяч кв. м дорожнього покриття, включаючи і поточний і капремонти. Минулого року теж приблизно скільки ж коштів було використано. Але їх завжди не вистачає.

Дороги практично скрізь потребують ремонту

Щоб суттєво покращити ситуацію в місті, потрібно 80 млн. грн. Сміла має близько200 км вулиць, із них100 км з асфальтобетонним покриттям, яке практично скрізь потребує ремонту.

Щороку виконуються роботи, і в минулому році більше 10 тисяч кв. м було зроблено ремонту капітального і поточного, десь 27 вулиць було зроблено за кошти міського голови. Це додатково із власних коштів, які було залучено. Я вже не кажу про освітлення й інші справи, які він зробив. Можуть ходити різні чутки з цього приводу, але хочу сказати, що чутки породжуються не фактами, а домислами людей, які недосконало розібралися в ситуації, не вияснили, яка законодавча база і таке інше. Ми працюємо на підставі законодавства, виконуючи всі норми і вимоги.

Сподіваємося, що всі учасники тендеру підготуються достойно

Що ж стосується ремонту доріг, то витрачання таких коштів потребує тендерних процедур, де чітко виписані вимоги до учасників. І не завжди в цих процедурах, як не прикро, ключовою є вартість робіт. Учасник торгів може запропонувати й нижчу ціну, але якщо він не виконав усіх вимог, виписаних у законі, тендерний комітет не може визначити його переможцем. Це не наша забаганка, а норми, які прописані в законі. Такі моменти були й у минулому році. Сподіваємося, що цього року всі учасники підготуються достойно, матимуть повний пакет документів і переможе той, хто матиме дешевшу пропозицію щодо капітального чи поточного ремонту. Тендерні процедури можуть зайняти два місяці.

Цього року ремонтуватимуться вулиці: Леніна, Свердлова, Мазура, 60 років СРСР, Севастопольська, Жовтнева, Б.Хмельницького, Кармелюка, Федорова та інші.

Початок робіт залежить від фінансування

Початок робіт залежить від фінансування. Кошти закладено в бюджети, а в кожному є план фінансування, який розбивається щомісячно і щоквартально. Тобто, закладені кошти не прийдуть одним платежем. Роботи ми зацікавлені розпочати якомога раніше, з настанням тепла. Але реальне фінансування відбувається з другого півріччя і до кінця року. Тому від підрядної організації, яка стане переможцем у тендерних процедурах, від її фінансової спроможності, щоб за власний рахунок почати роботи і чекати фінансування, буде залежати початок ремонтних робіт.

Найбільш проблемні – це транзитні вулиці

Я їжджу по інших містах і скажу, що Сміла не найгірше місто за станом доріг. Значний обсяг у нас виконано, хоча є ще над чим працювати. Найбільш проблемні – це транзитні вулиці: Комунарська, Уманська, Леніна, Свердлова, Перемоги, 60 років СРСР. Скільки б грошей не вкладали в ремонт, основа покриття розрахована на 25 тонн навантаження, а зараз реально проходить маса транзитного транспорту по 40-60 тонн і більше. Тут ніяке покриття не витримає.

Минулого року було капітально відремонтоване перехрестя вулиць Перемоги-Свердлова, яке, сподіваємось, простоїть той термін, що є в договорі.

– Чи можливо вивести транзитний транспорт за місто?

– У генеральному плані розвитку міста є об’їзна дорога від Гречківки до виходу на кільце черкаської траси. Але цей проект повинен фінансуватися за кошти державного бюджету. Найближчим часом немає можливості зробити таку об’їзну дорогу, бо це дуже значні капіталовкладення. На сьогодні видатки з місцевого бюджету і ті, які надають держава й область, не можемо направити тільки на транзитні дороги. Тому один із варіантів – передача цих відрізків доріг на баланс облавтодору, який напряму фінансується з держбюджету. Поки йде обговорення і питання не вирішено.

Люди не будуть платити, поки не знатимуть, куди йдуть їхні гроші

– Чи правда, що скоро тарифи на послуги СКП «Наш дім» підвищаться?

– Питання непросте. Хотілося б відновити довіру мешканців, вийти на якийсь рівень співпраці, розуміння в цьому питанні, тому що як тарифи не піднімай, люди не платитимуть, поки не знатимуть, куди йдуть їхні гроші.

Підвищення тарифу – це крайній захід 

Ми проаналізували і в нас стоїть на порядку денному показати людям, де, куди і скільки витрачено, що зроблено. Людина повинна відчувати, що недарма сплачує квартплату. Те, що тариф реально не покриває всіх витрат, –  однозначно. І підприємства живуть на тій допомозі, яку може надати місцева влада. Але в цьому році бюджетний кодекс дозволяє витрачати кошти бюджету розвитку тільки на оновлення основних засобів, на поповнення матеріально-технічної бази. Тобто, ми не можемо надати допомогу на виплату заробітної плати, податків і зборів. І може скластися непроста ситуація у комунальних підприємств.

Зараз директори комунальних підприємств і ЖКГ працюють над тим, щоб оптимізувати свої витрати і внутрішні резерви. Тому що підвищення тарифу – це крайній захід. Якщо дійдемо до межі, то тоді може стати питання підвищення тарифів, тому що інакше господарства наші не виживуть.

Депутати повинні лобіювати питання комунальних підприємств ЖКГ

У межах чинного законодавства, що діє сьогодні, комунальні підприємства не мають ніяких значних пільг в оподаткуванні або в інших напрямках. Тут питання, зокрема, і до нашої законодавчої влади, і депутатів, які обиралися від нас до Верховної Ради і повинні лобіювати ці питання. Я вважаю, що комунальні підприємства створені не для того, аби отримати прибуток, а щоб надавати послуги мешканцям за мінімальні кошти: чи це водопостачання, водовідведення, тепло чи квартирна плата.

Якби можна було на законодавчому рівні пролобіювати це питання, щоб були якісь «індульгенції» для комунальних підприємств, тоді можна було б говорити і про якесь навіть зниження тарифів. А на сьогодні і податкове законодавство ставить наші підприємства на межу виживання.

ОСББ – досить прогре­сивна форма управління

Не скажу, що це ідеальна форма господарювання. Зараз держава ставить завдання знаходити інші форми – це і державна форма партнерства, залучення приватного капіталу. Є державні програми, нормативна база під це. ОСББ – досить прогресивна форма управління будинками, але не все й там так гладенько з законодавчою базою. Є питання, які сьогодні треба вирішувати. Зокрема, відшкодування пільг і субсидій, по внесках в ОСББ. Бо закон передбачає не встановлення тарифів, а внески, які встановлюються на загальних зборах. Через те, що пільги і субсидії не відшкодовуються, маємо право встановлювати тарифи і в ОСББ.

Тому підняття тарифів продиктовано не просто бажанням заробити якісь прибутки, а виживанням комунальних підприємств. Хоча і міський голова, в першу чергу, не стоїть на боці підвищення тарифів. Ми шукаємо внутрішні резерви і нові форми господарювання. При управлінні ЖКГ створено сектор, який працює з ОСББ.

ОСББ теж звітує перед мешканцями, що й куди потрачено. І ми бачимо по деяких ОСББ, що приємно зайти в будинок – охайний стан, квіти. Це нова прогресивна форма, і ми сприяємо створенню ОСББ. По області в цьому плані не пасемо задніх, а займаємо лідируючі позиції. Тому мешканцям треба надати послугу, а нам зробити все можливе, щоб її здешевити. Хоча див не буває. Є проста арифметика – маємо стільки грошей, от на них і повинні жити. Зараз обговорюємо, всі наради починаються і закінчуються тим, як показати людям, що працюємо недарма.

Стараємося знаходити кошти і не накопи­­чувати ліфти

– Скільки всього ліфтів необхідно відремонтувати і скільки ліфтів зараз не працює? Де саме будуть ремонтуватися ліфти в найближчий час і скільки коштує ремонт одного ліфта?

– Це актуальна проблема. З 2010 року тенденція була така: ліфти, які ставали на капітальний ремонт, відразу не ремонтувалися, а накопичувалися. І влада, як правило, чекала якихось державних програм, виділення коштів на капітальний ремонт ліфтів. Але влада повинна тримати такі питання на контролі і порушувати це питання на вищому рівні, щоб кошти виділялися.

Щороку збиралося по 30-40 ліфтів

З кінця 2010 року, коли почалася каденція нинішнього міського голови, ним було поставлено завдання – не накопичувати зупинені ліфти (щороку збиралося по 30–40 ліфтів, які треба було відремонтувати, в т.ч. і в 2010 році). Тому міському голові тоді вдалося обгрунтувати цю проблему на вищому рівні і майже 40 ліфтів, які тоді стояли, були відремонтовані.

На сьогодні виникла така ситуація, що якраз закінчився термін експлуатації (ліфти працюють без зупинки 25 років, після цього їх треба зупинити, щоб не ризикувати життям людей). Тому зараз такий період, що в середньому закінчується термін експлуатації до 40 ліфтів. У минулому році всі ліфти, які мали зупинитися, ми практично відремонтували.

Капітальний ремонт ліфтів плюс диспетчеризація

Міський голова дав завдання знайти кошти у місцевому бюджеті на капітальний ремонт ліфтів плюс диспетчеризацію. Це теж вимога, необхідна для того, щоб ліфти працювали. За два роки ми забезпечили двостороннім зв’язком і диспетчеризацією 135 ліфтів. Усього у Смілі 207 ліфтів, на сьогодні 73 ліфти не диспетчеризовано. Але міський голова звернувся до держнагляду, нам дали відтермінування до кінця року. Тому зупинятимуть тільки ті ліфти, у яких вийшов термін експлуатації. Згідно з обстеженням цих ліфтів, діє два нормативи. Якщо робимо ремонт з модернізацією ліфтів, то отримуємо дозвіл на експлуатацію на 8 років, без модернізації – дозвіл на експлуатацію на 4 роки. Без державної програми ми не в змозі «потягнути» модернізацію. Ремонт з модернізацією одного ліфта коштує до 50 тисяч гривень.

Кошти на ремонт ліфтів знайдемо

Зараз, щоб максимально не зупиняти ліфти, ремонтуємо їх на кошти місцевого бюджету. Робимо капітальний ремонт, а це близько 15 тис. грн. за ліфт. На сьогодні стоїть 12 ліфтів. Стараємося знаходити кошти і не накопичувати ліфти. Якщо з’явиться державна програма з модернізації, зможемо ці ліфти ще додатково модернізувати і продовжити термін їхньої експлуатації. Питання серйозне, тому що є люди з вадами здоров’я, похилого віку, тому міський голова приділяє йому особ­ливу увагу.

У цьому році планується зупинити до 40 ліфтів, але, думаю, що й при нашому бідному фінансуванні знайдемо кошти на їх ремонт.

 (буде продовження)

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *