Про модернізацію медицини міста найближчим часом

Про необхідність реформ в охороні здоров’я міста говорять не один рік. Але для проведення задуманого необхідні розуміння та підтримка населення і колег. Для смілян хочу надати інформацію про те, як планується проведення навіть не реформи, а скоріше, оптимізації або модернізації медицини нашого міста найближчим часом. Детальна інформація про етапи реформування медицини в Україні викладена в нашій газеті №30 від 24.07.2013 р.

Так-от, зміни у системі охорони здоров’я повинні проводитись не за принципом «реформа заради реформи», а головне, щоб медичні працівники і пацієнти відчули поліпшення. Сказати легко – важко зробити. Перші кроки, які планується провести в місті, – це розділення первинної та вторинної медичної допомоги – в дитячій та дорослій поліклініках: терапевти, педіатри, сімейні лікарі – первинна допомога; хірурги, травматологи, гінекологи й інші спеціалісти та вся діагностика (лабораторна, рентгенологічна, ультразвукова, ендоскопічна й інша) – вторинна допомога.

На сьогоднішній день створена на рівні міськвиконкому комісія з фахівців-професіоналів – медиків, юристів, депутатів, яка займається вирішенням питання створення на базі дитячої поліклініки та поліклініки для дорослих двох центрів – Центру первинної медико-санітарної допомоги та Клініко-діагностичного центру. Але ці кроки планується зробити таким чином, щоб провести сконцентрування професійних кадрових та матеріально-технічних ресурсів у закладах відповідно до спеціалізації без нераціонального їх використання.

Для чого треба створювати окремо Центр первинної медико-санітарної допомоги? Мабуть, прийшов той час, коли і терапевт, і сімейний лікар, і педіатр повинні повністю брати на себе відповідальність за якість своєї роботи. Адже є лікарі, до яких стоїть черга пацієнтів, і чому вони повинні заробляти стільки само, скільки їхні колеги, які не мають такого авторитету серед населення? Буде введена нова система оплати праці лікаря, коли разом з тарифним окладом він одержуватиме доплату за якість надаваної допомоги та за кількість прийнятих пацієнтів. Крім того, дуже важливо стимулювати його профілактичну роботу. Тобто, лікар буде отримувати більшу заробітну плату, якщо пацієнти менше хворітимуть. Добре відомо: дешевше запобігти захворюванню, ніж його лікувати, для цього й переноситься акцент на первинну допомогу. Тому що 80% населення потребують саме її. Пацієнт повинен починати й закінчувати лікування у свого лікаря. Сьогодні ж 43% пацієнтів звертаються до спеціалізованих установ. У результаті хворий втрачає час, переходячи від лікаря до лікаря у пошуках потрібного: відбувається недоцільна витрата ресурсів, у тому числі й грошових.

Стисло про Клініко-діагностичний центр. При виділенні первинної ланки обов’язковим залишається надання кваліфікованої консультативно-діагностичної та лікувальної допомоги дорослим та дітям з неінфекційними, інфекційними, хірургічними, акушерсько-гінекологічними, травматологічними захворюваннями, проведення відповідних обстежень, визначення важкості стану пацієнта та місця лікування. Для того, щоб кожен пацієнт міг отримати кваліфіковану медичну допомогу вторинного рівня, і створюється клініко-діагностичний центр в нашому місті. Для цього є відповідні накази Міністерства охорони здоров’я України, які регламентують створення таких центрів.

І наостанок. Проведення оптимізації не зменшує фінансування діючих установ, робочі місця медичних працівників не скорочуються. При створенні Центрів ми можемо розраховувати на додаткові кошти за раху­нок державного бюджету. Є кадрова проблема з лікарями. Але вже сьогодні в колективи приходить молодь. Почали працювати 4 лікарі-інтерни, які залишаються в наших лікувальних установах. Охорона здоров’я – не окрема, відсторонена від держави структура. Тому всі недуги, на які страждає місто, не обходять і нашу медицину. Для її благополуччя необхідна стабільність, в першу чергу політична та економічна. Розвиватиметься економіка, тоді і охорона здоров’я стане краще фінансуватися. Можна критикувати існуючу систему охорони здоров’я, яка на сьогодні не влаштовує ні пацієнтів, ні медиків, і нічого при цьому не робити, бо є певні ризики і хтось їх боїться. Але треба намагатись щось змінити, не відсиджуватись осторонь, а стати активним учасником змін в охороні здоров’я, що відбуваються, щоб і пацієнти і медики відчули, що система є, що вона працює і її діяльність дає позитивні результати.

Олександр ДАХНО,
депутат міської ради, голова комісії з питань охорони здоров’я і
материнства, дитинства та соціального захисту

Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *